Lidé bez očkování na covid nebudou diskriminovaní, tvrdí premiér Andrej Babiš (ANO). Dvojí metr pro neočkované přitom už v praxi funguje. A to navíc ve chvíli, kdy někteří lidé v Česku zatím nemají na vakcínu nárok.
Premiér vylučoval diskriminaci neočkovaných tento týden ve Sněmovně. „Tři kritéria budou mít stejnou váhu. To je očkování proti nemoci COVID-19, negativní PCR nebo antigenní test a prodělání nemoci v posledních 90 dnech,“ řekl Babiš.
Papež: Nová cestovatelská mapa je rasistická a diskriminační. Obrovská komplikace
Od pátku začínají platit přísnější podmínky pro cestování. Nová cestovatelská mapa ale jako vysoce rizikové označuje i země, které mají lepší covidová čísla než Česko. „Je to politika bez souvislosti s epidemií,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.
„Uznáváním všech tří možností vylučujeme diskriminací neočkovaných. Bude to v digitální, ale i papírové podobě,“ prohlásil během interpelací, když mluvil o chystaném covid passu. Tedy aplikaci, která vzniká na půdě Evropské unie a má umožnit cestování. Hotová by měla být do konce června.
V praxi to ale zatím funguje jinak. Dvojí pravidla pocítíte zejména ve chvíli, kdy se vracíte ze země, kterou česká vláda považuje za rizikovou. Například po návratu ze Slovenska, Itálie či Španělska byste měli jít do pětidenní izolace. Pátý den musíte na PCR test a zůstat doma, dokud nebudete mít negativní výsledek.
„Do doby předložení negativních výsledků testu se na cestující vztahuje povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu),“ stojí na stránkách ministerstva zahraničí. Seznam rizikových zemí najdete na webu ministerstva zahraničí.
Výjimku však mají ti, kteří mají ukončené očkování. „Osoby, kterým byl vystaven certifikát o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 před svým návratem do ČR ze zemí s vysokým rizikem nákazy, pouze vyplňují příjezdový formulář,“ stojí na webu ministerstva. Podmínkou je, aby od ukončení očkování uběhlo nejméně 14 dní.
Výhody pro očkované chce i šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD). Tento týden to řekl na jednání se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem. „Náš cíl je mít celoevropské řešení, směřujeme k 1. červenci. Nicméně chceme mít předem dohodu s našimi sousedy, aby alespoň ti, kteří jsou očkováni, mohli volně cestovat,“ řekl Kulhánek.
Mladší ročníky se k vakcíně dostanou až v létě
Jenže řada lidí zatím neměla možnost se k očkování dostat. Teprve příští středu se má podle Babiše otevřít registrace k očkování pro lidi ve věku od 45 let. Během května by se mohla otevřít registrace pro věkovou kategorii 40 až 44 let. Mladší ročníky se zřejmě budou moci registrovat až od června.
„Vnímám právně-politický problém na několika rovinách. Dvě dávky očkování nejsou ani zdaleka přístupné každému, a to ani tehdy, pokud si to lidé přejí, čímž vznikne patrně finanční i věcné znevýhodnění pro poměrně hodně lidí v populaci,” řekl Novinkám pirátský expert na zdravotní právo Ondřej Dostál. Dodal, že jde o nedůvodnou diskriminaci.
A případná diskriminace se netýká pouze cestování. Očkovaní zřejmě budou mít v budoucnu výhodu při návštěvě kulturních akcí či restaurací. Kdo nebude očkovaný, bude muset mít test. Antigenní testy v současné chvíli hradí pojišťovna jednou za tři dny, interval se ale zřejmě prodlouží, řekl tento týden ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
V Česku zároveň vzniká aplikace, která by umožnila lidem s očkováním či negativním testem na covid vstup do různých zařízení. A ve vládních kruzích se právě řeší, aby nebyla diskriminační. „Chodit na test před návštěvou restaurace, kina nebo akce, je věc, která se mnohým nebude líbit. Je potřeba to rozmyslet, otázka diskriminace je jedním z otevřených bodů,“ uvedl pro Hospodářské noviny státní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy se ale o diskriminaci nejedná. „Právě proto aplikace obsahuje kombinaci testování a očkování. Kdo nebude očkován, může si zajít na test. Máme právní analýzy, které potvrzují, že to není diskriminační,“ sdělil deníku Prouza.
Očkovaní mají výhody v Německu
Diskriminace neočkovaných se neřeší jen v Česku. V minulosti před ní varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), která upozornila, že ne všichni mají k očkování přístup.
Velkým tématem byla tento týden také v sousedním Německu. Tamní parlament i Spolková rada schválily, že očkovaní nebudou muset do karantény při příjezdu do země a při kontaktu s nemocnými, nepotřebují testy a nevztahuje se na ně omezení nočního vycházení.
Takový postup kritizovala strana Alternativa pro Německo (AfD), která je považována za populistickou až krajně pravicovou. Její představitelé upozorňovali na to, že diskriminace lidí bez vakcíny povede k rozdělení společnosti.