Dlužníci často nevidí problém u sebe, míní expertka. Které skupiny jsou nejzranitelnější?

Prázdná peněženka

Češi si zvykli na takzvanou nárokovou ekonomiku, kdy chtějí všechno a hned, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková. Dlužníci prý často nevidí problém na své straně a hledají důvody, proč závazky neplatit. Sociolog ze společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle popsal, jakými faktory jsou v otázce zadlužování ohroženi mladí lidé či senioři.

Z aplikování nárokové ekonomiky vzniká podle Tatýrkové množství krátkodobých půjček. „Ze stížností, které k nám docházejí, vyplývá, že dlužníci často nevidí problém u sebe, ale spíše u všech ostatních. Snaží se také hledat nejrůznější důvody, proč by neměli platit svým věřitelům,“ objasnila odbornice ve vysílání CNN Prima NEWS.

K TÉMATU: Spořicí účty přestávají být výhodné. Kam své peníze nasměrovat a jak investovat?

V souvislosti s tím zmínila, že lidé si například stěžují, že se k nim inkasní agentura „chovala ošklivě“, a proto nejsou povinni své pohledávky uhradit. Věkovou skupinou s největšími dluhy jsou podle dat asociace ekonomicky aktivní dospělí.

„Těm, kteří mohou pracovat, by se měla dostat dostatečná motivace k úhradě finančního závazku, a ostatním by se mělo pomoct stejně jako ostatním ohroženým skupinám,“ navrhla Tatýrková jedno z řešení složité situace.

Podle Hůleho je vrstev dlužníků hned několik. „Roste podíl lidí mezi osmnáctým a dvacátým rokem v exekuci. Třeba mladí lidé jsou zranitelní především skrz trendy. Okolí na ně vytváří silný tlak, že pokud si nepořídí dostatečné vybavení, jsou de facto out. Jedná se o malé úvěry v řádu jednotek tisíc korun,“ přiblížil sociolog.

Zranitelnými skupinami jsou prý rovněž matky samoživitelky či rodiny s větším počtem dětí a nízkými příjmy. „Výrazně ohroženou skupinou jsou senioři. Ti jsou snadnější kořistí pro predátory, kteří staví svůj byznys na tom, že někoho podvedou a vysají,“ dodal Hůle.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česká pošta utratí miliardu za nová auta. Obří nákup přichází po vlně propouštění

Tagy:
ekonomika věřitelé dluhy Člověk v tísni sociolog Daniel Hůle problémy oddlužení dlužník Jana Tatýrková Asociace inkasních agentur splácení nároková ekonomika