Dnes hologram, zítra humanoid? Konference AI HotSpot ukázala, jak v ČR boduje umělá inteligence

Bea - nová a dokonalá recepční

AI Hotspot 2024: Pavoučí robot nebo holografická recepční? Jak AI mění pravidla hry

My Češi jsme vyhlášenými vyznavači tradic, ovšem víme také, že pokrok nezastavíme a tak ani technologické novinky nám nejsou cizí. To ostatně dokazuje i nedávná konference s názvem „AI Hotspot“, kde se ukázalo, jak se umělá inteligence stává součástí běžného života.

„Hezký dobrý den!“

Interakce s umělou inteligencí začala už při příchodu na konferenci AI HotSpot, kterou v Praze uspořádala společnost Profinit. A nezůstalo jen u pozdravu. „Jmenuji se Bea! Milá, dokonalá, nová robotická recepční!“ představuje se divákům v pořadu Prima Česko.

Bea zatím funguje jako hologram, ale velmi brzy se z ní stane humanoid. „Bea pomůže vyřešit palčivý problém nedostatku lidí a postupně převezme práci recepční a recepční použijeme na jiných pozicích,“ vysvětluje Filip Linek, CEO FLAE Robotics.

Pokud vás v tuto chvíli napadlo to samé, co nás, tedy že v hotelích přijdeme o lidský kontakt, můžete si oddychnout. „Naše vize je kombinace lidí a humanoidů a věřím tomu, že ta komunikace bude velmi příjemná, milá a hlavně dokonalá, bude rychlá a bude kvalitní,“ ujišťuje Filip Linek.

Technologie, s jejíž pomocí třeba právě Bea funguje, je postavená na jazykových modelech, díky kterým se stává autonomní entitou. V praxi to znamená, že si s ní budete moci povídat jako s člověkem, vaše přání a požadavky pak bude schopná proměňovat v realitu. Už teď bez problémů zvládá základy komunikace. „Tak bye bye, tedy Bea, Bea!“

My se ale neloučíme, pokračujeme…

ČTĚTE TAKÉ: Bleskojistky a izolátory sbírá senior z Vysočiny od malička. Má jich plný dům i zahradu

České know-how aneb i proslulí kutilové mají co nabídnout

Čeští vynálezci totiž oproti těm světovým rozhodně nezaostávají a přicházejí s novými vizemi a nápady, které také dokáží zrealizovat. „Jeden z nich určitě bude Bea. Druhý je Dynamic Pricing… nástroj, který na pobočkách pomáhá k lepší a kvalitnější obsluze,“ říká Bohumír Zoubek, chief services officer společnosti Profinit.

Unikátem z dílny ČVUT je pavoučí robot. Dokáže se přizpůsobit různým situacím podobně jako skuteční živočichové. Pokud například přijde o nohu, ihned se přeprogramuje, aby mohl dál efektivně fungovat. Jeho poslání: průzkumník! „V laboratoři ještě vyvíjíme menšího robota a ten bude používat stejný algoritmus, který nyní testujeme na tom velkém robotovi, a bude určený k prohledávání stísněnějších prostor,“ uvádí Rudolf Szadkowski, autor robotického pavouka.

👏 A máme to za sebou! Jedna z největších letošních AI akcí, Profinitem organizovaná konference #AIHotSpot, je úspěšně za námi! 🚀 Skvělý den odstartoval keynote Jak uspět s AI od Petra Václava z RGA, následován Tomášem Krátkým, který se podělil o svoje zkušenosti z 10+ let práce s daty ve Fortune 500 firmách. Pak přišla přednáška od Filipa Linka z FLÆ Robotics a Petra Paščenka z Profinitu, jejíž součástí bylo i odhalení robotické recepční BE-A. První část konference zakončila 🎤 panelová diskuse o budování základů pro transformaci byznysu ve složení Petr Václav z RGA, Tereza Ondroušková z Raiffeisenbank, Marcel Pochert z Berenbergu a Tomáš Krátký. 🏦 Druhou část eventu odstartovala přednáška o implementaci AI v ČSOB od Martina Müncha, Philipp Söchtig pak prozradil, jak jim v Berengergu umělá inteligence pomáhá efektivně implementovat části nařízení #DORA, Tereza Ondroušková povídala o spojení IT a byznysu pro dosažení úspěchu v Raiffeisenbank, Karel Svrček nám představil AI digitálního poradce České spořitelny. Poté následovala druhá panelová diskuse o propojení 🏫 akademické sféry a 💼 byznysu, které se účastnili Lukáš Mazánek z Raiffeisenbank, Pavel Kordík z FIT ČVUT a náš Míra Zoubek. 🛠️ V průběhu konference probíhaly také 2 workshopy, které vedli naši kolegové z Profinitu, a to workshop o evaluaci AI modelů od Petra Paščenka, v němž Petr představil náš produkt EvalMy.AI, a druhý workshop od Michala Paulíčka, který se zabýval copilotem v SW vývoji a obsahoval i praktické příklady využití copilota v reálných projektech. Akci zakončila prestižní soutěž 🏆 #AITalents, kde se se svými projekty představilo 5 finalistů z řad studentů. Cenu publika si odnesl Teodor Beneš s projektem videoanalytiky pro Letiště Václava Havla, z cenu poroty se těšil Jiří Macháček s projektem o využití jazykových modelů v příběhových hrách. ☝️ A aby toho nebylo málo, tak kromě hlavního programu měla konference i program doprovodný. O ten se postaral šestinohý 🤖 robot Daisy, který dokáže díky robustní chůzi zdolat terén, kam kolové stroje nezajedou. Daisy stačí poslat do neznáma a ona vám přinese mapu míst, kam se odváží jen ti nejodvážnější. S͟u͟m͟m͟a͟ ͟s͟u͟m͟m͟a͟r͟u͟m͟: AI HotSpot byla největší akcí, jakou jsme kdy v Profinitu pořádali, a s nadšením můžeme konstatovat, že dopadla na výbornou. Byla to jedinečná událost, kde jsme ukázali své odborné znalosti, navázali nové kontakty a upevnili svoji pozici lídra v oblasti #AI řešení! 💪

Posted by Profinit on Tuesday, November 19, 2024

A nebyli bychom to my Češi, kdybychom nemysleli i na zábavu. S pomocí umělé inteligence vývojáři vymýšlejí nejen praktické pomocníky, ale také hry. Jednou z nich je třeba i HaLLMark, za kterou její autor, Jiří Macháček, získal na konferenci AI Hotspot ocenění mladých talentů. „Je to příběhová hra, do které jsou zakomponovány v současné době velice populární velké jazykové modely, které tam slouží především pro generování právě toho herního příběhu a zosobňování těch her postav,“ říká oceněný tvůrce.

O AI bychom si mohli povídat ještě dlouho, ale náš čas vypršel. Takže tentokrát už doopravdy:

„Tak bye bye, tedy Bea Bea!“

Tagy:
robot umělá inteligence konference Česko Praha věda a technika Hotspot technologie a inženýrství informační technologie a informatika Profinit