reklama

Do brány ani náhodou, řekla máma. Táta Tomáše Součka popisuje zrod hvězdy Premier League

Tomáš Souček je rok hráčem West Hamu United. Že i v jeho dresu střílí hodně gólů, otce českého fotbalového reprezentanta Františka nepřekvapuje.
Zdroj: Profimedia

Pochvalných výrazů padlo na adresu českého fotbalisty Tomáše Součka za poslední rok nespočet. Po přestupu ze Slavie Praha do londýnského klubu West Ham United se okamžitě rozkoukal a skoro to vypadá, jako by anglickou Premier League hrál odjakživa. František Souček, otec záložníka, může být pyšný. O angažmá svého syna se rozpovídal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Je to přesně rok, co se proměnil v „Kladiváře“, jak se týmu ze severovýchodního Londýna přezdívá. 29. ledna Tomáš Souček zamířil do West Hamu na hostování s podmínkou, že když trápící se klub udrží Premier League, změní se dočasné působení na trvalý pobyt. Sám exslávista velmi pomohl k záchraně a definitivně se z něj stal „Angličan“.

K tématu

Na trávnících prestižní soutěže válí. Od červnového restartu Premier League po koronavirové pauze neslezl Tomáš Souček ze hřiště ani na minutu a dohromady už dal deset gólů, ačkoliv nastupuje na postu defenzivního záložníka. V aktuální sezoně je dokonce nejlepším střelcem týmu.

Český reprezentant vyčnívá i v porovnání s hvězdami z jiných klubů. Server whoscored.com detailně hodnotí hráče podle mnoha parametrů v každém zápase. Souček je mezi takřka 300 hráči, kteří naskočili aspoň do třetiny zápasů, na devátém místě. I díky němu patří loni tápajícímu West Hamu páté místo tabulky.

Výtečné počínání svého syna bedlivě monitoruje František Souček, který ho kdysi v Havlíčkově Brodě k fotbalu přivedl.

Zvykl jste si po roce, že váš syn hraje Premier League, nebo si pořád musíte každý týden promnout oči?
Je to stále trochu zvláštní, ale pomalinku si zvykám, že ho vidím pravidelně.

Nikdy se nám nesnilo o tom, že by se Tomáš ocitl ve společnosti takovýchto fotbalistů.

Musí pro vás být krásné, když vidíte Tomáše neustále se potkávat s hráči jako Mohamed Salah, Kevin de Bruyne, Paul Pogba nebo třeba Harry Kane…
Nikdy se nám nesnilo o tom, že by se ocitl ve společnosti takovýchto fotbalistů.

Viděl jste zatím každý Tomášův zápas ve West Hamu?
Naprostou většinu zápasů jsme doma viděli, to si jen tak nenecháváme ujít. Už je to taková tradice, že se sejdeme, přijde i můj otec a všichni se díváme zápas.

Tomáš Souček radující se z gólu. Ani v Premier League žádný vzácný jev.
Tomáš Souček radující se z gólu. Ani v Premier League žádný vzácný jev.
Zdroj: AP

Sledoval jste Premier League i předtím?
Pořádně až s příchodem Tomáše. Samozřejmě jsem se snažil i dříve mít přehled, protože je to opravdu pěkná liga. Fandil jsem Liverpoolu, ale dříve ani nebylo tolik přenosů v televizi, takže to nebylo nijak intenzivní.

Jaké utkání jste si zatím nejvíce užil?
To je těžká otázka. Tomáš hrál výborně například loni v únoru s Liverpoolem, ale zrovna v tomto utkání se smolně zranil. Jinak si užívám každý zápas. Jak ho znám od narození, tak už vím dopředu, co udělá. A o to je to zajímavější.

Góly má zkrátka v sobě

Označil byste se za vášnivého fanouška, který náruživě oslaví každý synův gól?
Beru to tak nějak z otcovského hlediska. Syn dá gól v Premier League, to je super. Například si i občas doma ťukneme sklenkou. (úsměv)

Těch gólů už bylo v podání Tomáše, defenzivního středního záložníka, dost. Překvapuje vás, že je až takto produktivní zejména při standardních situacích, i když hraje proti nejlepším obráncům na světě?
Mě spíše překvapilo, jak rychle se dostal do základní sestavy. A když už jsem věděl, že hraje, musím teď říct, že mě to nějak zvlášť nepřekvapuje. Dar, tedy čich na góly, má odmalička.

Jako by ani nebylo poznat, že odešel ze Slavie do nejlepší soutěže na světě. Do Anglie si přenesl góly i svoji hru v poli. Souhlasíte?
Jeho hra je ve West Hamu malinko jiná, byť souhlasím, že dost podobná. Ale ty góly jsou zkrátka dané, tohoto daru se nezbavíte.

Když jsme se dozvěděli, že vše klaplo, bylo to krásné. Samozřejmě jsem měl velkou radost. Hlavně jsem mu přál, aby dobře dopadly zdravotní testy. A pak už záleželo jen na něm, jak se prosadí.

Asi byste rád viděl více zápasů West Hamu na vlastní oči, ale pandemie koronaviru tyto plány hatí. Kolikrát jste už stihl vyrazit do Anglie?
Naposledy jsme tam byli 14 dní před Vánoci. Ale bez možnosti vidět zápas. Utkání West Hamu jsem navštívil, když se Tomáš zranil v zápase s Liverpoolem. Ale i přesto jsem si to užil. Vyhráli 3:1 a na stadionu bylo 60 000 diváků. Nádhera, obrovský zážitek. To bylo ještě před pandemií.

Vzpomenete si na chvíli z loňského ledna, kdy vám Tomáš oznamoval, že přestupuje do West Hamu? Co jste mu tehdy říkal?
My se bavíme prakticky pořád. Samozřejmě jsem měl velkou radost. Hlavně jsem mu přál, aby dobře dopadly zdravotní testy. A pak už záleží jen na něm, jak se prosadí. Když jsme se dozvěděli, že vše klaplo, bylo to krásné.

Trpišovský byl pro Tomáše osudovým trenérem

Tušil jste, že West Ham bude tím správným klubem pro jeho další růst a progres? Ve hře byl tehdy ještě Brighton & Hove.
Napřed jsem se podíval na tabulku a viděl, že se oba týmy nacházejí na chvostu tabulky. Ale Tomáš to vzal sám na sebe. O West Hamu si zjišťoval hodně, věděl, že tento klub má tradici a kvalitní zázemí. A asi ho také přesvědčil trenér David Moyes.

Zajímavé je při současném vývoji přemýšlet, co by bylo, kdyby... Třeba kdybyste trval na svém a jakožto bývalý gólman protlačil do branky i malého Tomáše…
Manželka stála hodně o to, aby tomu tak nebylo. Říkala: Jestli půjdeš do brány, to radši ani fotbal nedělej! (smích) Takže jsme ji poslechli.

Nebo kdybyste se po delší úvaze rozhodli, že vozit desetiletého Tomáše každý den z Havlíčkova Brodu na tréninky do Prahy je příliš náročné...
Museli jsme se s manželkou dlouho radit. Neřekli jsme si hned, že je to to správné. Ale oba jsme sportovci, takže jsme to brali tak, že taková šance může přijít jednou za život. Uvažovali jsme nad tím, že když řekneme ne, můžeme toho jednou litovat. A zdá se, že jsme udělali dobře. (úsměv)

Rok Tomáše Součka v Premier League

29. ledna 2020 odešel na půlroční hostování ze Slavie Praha do klubu anglické Premier League West Ham United. První zápas v dresu „Kladivářů“ odehrál hned 1. února proti Brightonu & Hove.

Týmu pomohl i svými třemi góly v závěru soutěže k záchraně a v létě přestoupil do Londýna definitivně za částku přesahující 500 milionů korun.

V září odstartoval nový ročník Premier League, ve kterém se Součkovi i celému klubu daří. Souček je se sedmi trefami lídrem střelců West Hamu, klub patří páté místo v tabulce.

Od 20. června platí, že 25letý český reprezentant odehrál v anglické nejvyšší soutěži každou minutu.

Mluví se o narůstajícím zájmu velkoklubů. Součkova hodnota vystoupala podle serveru Transfermarkt.de na 780 milionů korun.

Vypadá to, že ano. Nebo kdyby v roce 2015 známý fotbalový funkcionář Ivan Horník nepřesvědčil ve Viktorii Žižkov trenéra Jindřicha Trpišovského, že Tomáš stojí za zkoušku. Tehdy prý velký zájem o jeho setrvání nebyl…
Abych řekl pravdu, když mi Tomáš pověděl, že chce jít do Viktorky Žižkov, odpověděl jsem mu, že tam je to samý reprezentant do 21 let. A že to bude mít těžké. On na to: Táto, věřím, že to zvládnu, dám to. Tak jsem mu řekl, ať to zkusí. Měl štěstí, že se dva tři hráči v zimní přípravě zranili. Zrovna na jeho postech. Otevřela se mu možnost. Trenér Trpišovský má rád fyzicky nadupané fotbalisty a asi se mu zalíbil. A jestli je pravda to, co se povídá o zásluze pana Horníka, to nemůžu říct.

Jak velký podíl připisujete Jindřichu Trpišovskému, který pak Tomáše vedl i ve Slovanu Liberec a Slavii, na tom, že se vašemu synovi daří i v Anglii?
Napřed bych ještě zmínil trenéra Miroslava Koubka, který Tomáše vytáhl do dospělého fotbalu. Ten mu dal první šanci. Měl smůlu v tom, že pana Koubka ze Slavie zanedlouho vyhodili a nahradil ho Nizozemec Alex Pastoor. Každopádně Tomáš už aspoň nakoukl do hlavního kádru a trénoval s ním. Pak se tedy podíval na Žižkov, kde potkal Jindřicha Trpišovského. Ten se stal takovým jeho osudovým trenérem.

Trénování pod koučem Trpišovským, který lpí na velmi běhavé hře, je asi ideální průpravou pro Premier League, že?
Musím uznat, že u celé Slavie jsou velké předpoklady pro to, aby hráči chodili do zahraničí. Opravdu, pod panem Trpišovským jsou všichni nadupaní.

Myslíte si, že Slavia je momentálně jediným klubem v Česku, ze kterého se dá přestoupit do Premier League a v ní rovnou hrát v základní sestavě?
To si úplně nemyslím. Samozřejmě, Slavia je teď v Anglii hodně sledovaná skrze Tomáše a Vladimíra Coufala a asi je větší šance se do Premier League dostat právě z tohoto klubu. Šance je ovšem i z ostatních týmů – Sparty, Plzně. Ale hráči ve Slavii jsou teď asi více na očích.

Přestup do Anglie byl v Tomášově případě výsledkem dlouhodobé práce, ale existuje podle vás konkrétní zápas, kterým se angažmá na „ostrovech“ více přiblížil?
Dost mu pomohl zápas kvalifikace na mistrovství Evropy, kdy jsme v Praze vyhráli nad Anglií 2:1 (v říjnu 2019, pozn. red.). Fyzicky kraloval, nikdo přes něj neprošel, vyhrál snad každý hlavičkový souboj. A také určitě hodně pomohla utkání Slavie v Lize mistrů, kdy hrála proti skutečně skvělým soupeřům (Barcelona, Borussia Dortmund a Inter Milán, pozn. red.) a předvedla vyrovnané výkony. Měli jen trochu smůlu, že dostali hloupý gól a sami šance neproměnili. Herně na tom byli výborně, tím pádem se jméno Slavie dostalo do světa.

Tomášovi možná trochu paradoxně pomohla koronavirová pandemie. Premier League se v březnu zastavila, čímž dostal více času na adaptaci. Od červnového restartu pak odehrál všechny zápasy.
Asi ano. To, že pak neslezl ze hřiště, je až trochu zázračné. Všechno je to ale o fyzičce. A tu má zakořeněnou v sobě, což zdědil po manželce, která ráda běhá maratony.

Neúčastnil se Tomáš jako kluk nějakých dětských vytrvalostních závodů?
To ne. Jen řekl své matce, že až skončí s kariérou, tak si s ní třeba něco pořádně zaběhne. (úsměv)

Měl by půlrok až rok počkat, aby si kompletně zvykl na Premier League.

Jste fotbalovým trenérem. Nyní syna více chválíte, nebo převládají konstruktivní rady?
Když se bavíme, například mu řeknu, že něco mohl udělat lehce jinak, ať se snaží plnit to a to. Ale opravdu nic dramatického. Vždyť člověk ani neví, jaké přesné úkoly má v týmu. A teď je už trochu jinde na to, abych mu já nějak vytrvale radil.

Chvály se dočkal například i od známého trenéra Josého Mourinha. To musí pořádně těšit i vás, ne?
To jo. To je pravda. Ale i když ho chválí jiní trenéři, on má tu výhodu, že je pořád svůj. A to je jediné štěstí. Samozřejmě je rád, když podobnou pochvalu dostane, na druhou stranu mu to nijak nestouplo do hlavy.

Tomáš Souček se ve West Hamu bleskově aklimatizoval a už delší dobu si říká o angažmá ve větším klubu
Tomáš Souček se ve West Hamu bleskově aklimatizoval a už delší dobu si říká o angažmá ve větším klubu
Zdroj: Profimedia

Neustále se mluví o tom, že si Tomáš svými výkony říká o angažmá ve větším klubu, než jakým je West Ham United. Myslíte si, že je čas se přesunout, nebo byste radil počkat?
To musí vyhodnotit on sám, ale myslím, že by byla škoda teď odcházet. Měl by půlrok až rok počkat, aby si kompletně zvykl na Premier League. Navíc West Hamu se teď daří, hraje vysoko v tabulce. Myslím si ale, že je ještě prostor tým lehce zkvalitnit, stačili by dva tři hráči. Pak by mohli hrát ještě výše.

Hra West Hamu vašemu synovi sedí takřka dokonale...
Ano, ano. I když někdy by možná rád více kombinoval, ovšem Premier League se hraje v takové rychlosti, že na to ostatní hráči nemají čas.

Nic mi neříká, že by se Tomáš jakkoliv změnil

Rok před odchodem do Anglie prý Tomáš neuměl anglicky, teď zvládá rozhovory. A v interview po utkání s Evertonem pobavil, když mluvil o náročném vánočním programu v Premier League. Normálně bych se touto dobou cpal bramborovým salátem, řekl. Mrzelo vás, že po dlouhé době nebyl na svátky doma?
(úsměv) Myslím si, že to bylo snad vůbec poprvé, co jsme nebyli spolu. Normálně tady u nás už byl i s Natálkou (žena Tomáše Součka, pozn. red.).

Neposlali jste mu do Anglie aspoň na ochutnávku pravý český bramborový salát?
Než by mu to tam došlo, museli by ho vyhodit. (smích)

Tomáš zveřejnil na Twitteru fotografií s bramborovým salátem, který mu po jeho slovech připravil West Ham. Ale do tuzemské podoby měla anglická verze pokrmu daleko, že?
To měla! Koukal jsem na to, ale samozřejmě to byla jen taková sranda. Myslím si, že i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík řekl, že do Anglie pošle českého kuchaře.

Přijde vám, že se Tomáš po roce v nablýskaném světě Premier League nijak nezměnil?
Myslím si, že vůbec. Mluvíme spolu každé tři dny, komunikujeme opravdu intenzivně a vůbec nic mi neříká, že by se jakkoliv změnil.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama