PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jan Hamáček, Petr Fiala, Ivan Bartoš - 16.5. v 11:00
Kauza Vrbětice už téměř měsíc bouří vody české politiky. Stále ale chybí odpověď na základní otázky. Chtěl jet skutečně Jan Hamáček do Moskvy a handlovat kauzu za vakcínu Sputnik V? Nebo šlo opravdu jen o zastírací manévr a cesta byla jen špatná kamufláž? Právě na tyto otázky se snažil Hamáček odpovídat v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Posuďte sami, zda se mu to podařilo.
„Podařilo se nám vyhostit 18 ruských agentů. Sen všech příslušníků bezpečnostní komunity, byl čas na oslavy. A pak jsem byl označen za vlastizrádce,“ zahájil svá slova ministr Jan Hamáček.
Nevyhnul se ani reakci na novináře z webu Seznam.cz. Právě ti s informací o tom, že účelem cesty Jana Hamáčka do Moskvy měla být snaha uhladit kauzu a vyměnit ji za Sputnik V, přišli. Hamáček od začátku tvrdí, že je to hloupost, podal na novináře trestní oznámení a vyzývá je, ať zveřejní svědectví.
„Je to jako kdyby mě Janek Kroupa obvinil z vraždy a my jsme řešili, jestli mám pistoli. Chci vědět, kde je svědek, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice,“ vyzýval Hamáček.
„Ptám se, kde je ta mrtvola a kde je ten svědek, že jsem chtěl spáchat vlastizradu,“ ptal se ministr.
„Seznam zprávy postupují způsobem – vodník Kebule vaří mlhu,“ pokračoval rozohněný Hamáček.
Měl jsem si místo letadla objednat parník?
Otazníky jsou i kolem samotné cesty a jejího pozdního zrušení. Tu si objednal resort ve středu 14. dubna a zrušil ji až v sobotu. V ten samý den byla narychlo ohlášena tisková konference, na které premiér Andrej Babiš společně s Hamáčkem oznamovali informace o vrbětické kauze. Důvodem bylo i to, že informace měli novináři a hrozil podle nich únik informací.
Hamáček údajně objednal letadlo jako zastírací manévr pro cestu velvyslance Pivoňky a se zrušením čekal na vhodný okamžik.
„Cesta měla nějaký účel a nějaký účel mělo i její zrušení,“ tvrdí ministr vnitra.
„Včera jsem se dozvěděl, že klíčovým důkazem je, že jsem si měl objednat letadlo. To jsem si měl objednat parník? To by asi Rusům přišlo divné,“ podivoval se vicepremiér nad pokračováním kauzy.
Hamáček: I Topolánek říká, že jsem to zvládl
„Cesta sloužila k tomu, aby se vrátil náš velvyslanec. S odstupem času jsem si řekl, že se to možná mohlo udělat jinak,“ dodal Hamáček.
To, že by cesta do Ruska měla mít účel handlu něčeho za něco, odmítá. „Buď jsem vlastizrádce, nebo úspěšný ministr vnitra. Obojí být nemůžu,“ myslí si o svém působení.
Na to, jak situace v první fázi vypadala a proběhla, je Hamáček i přes řadu otázek maximálně pyšný.
„Proč nás Rusové dali na seznam nepřátelských zemí? Naštvali jsme je, a to při vší úctě byla má práce. I Mirek Topolánek říká, že vláda operaci zvládla. Samozřejmě, že zůstanou otazníky. Bezpečnost státu a diplomacie se nedá dělat na internetu. Nic špatného jsem neudělal, ale 4. května tady bouchla atomová bomba, tak se nedivte, že jsem trochu podrážděný,“ dodal ministr vnitra s tím, že bombu vypustili právě novináři Seznamu.
„V žádném momentě jsem nechtěl spáchat nic proti zájmům Česka. A vyšetřování ukáže, že se nic vlastizrádného nestalo,“ ukončil debatu v nedělní Partii Hamáček.