Hamáček o Vrběticích
Lži a spekulace. Tak mluví vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o článku webu Seznam Zprávy, ve kterém se píše, že Hamáček chtěl zahladit důkazy o účasti ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích výměnou za milion dávek vakcíny Sputnik V. „Je to nejtěžší okamžik mého života,“ prohlásil Hamáček.
„Seznam mě obvinil z toho, že jsem plánoval udělat nějaký obchod a zajistit, aby se to u nás ututlalo, a dovézt za to milion neschválených vakcín. Ten článek je plný lží a spekulací. Článek neobsahuje ani jednu citaci. Ani jedna přímá věc. Spekulace,“ řekl na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny Hamáček.
Reportéři webu Seznam Zprávy v článku zdůraznili, že informace potvrdili účastníci jednání, se kterými mluvili. Schůzka se měla odehrát v polovině dubna v Hamáčkově ministerské kanceláři.
„Musím říct, že to je nejtěžší okamžik mého života, a to mám za sebou relativně dlouhou politickou kariéru. Měl jsem na mysli jen jedno: Zájem České republiky,“ zdůraznil Hamáček.
Vicepremiér zároveň uvedl, že vysvětlí okolnosti cesty do Moskvy poslancům za zavřenými dveřmi. Chce bojovat za své dobré jméno, protože celá záležitost ovlivňuje i jeho blízké a ČSSD.
Hamáček podotkl, že ministři s informacemi o událostech ve Vrběticích dostali i zprávu, že o celé věci vědí některá média. Proto prý ani nemohl Rusku nic nabízet.
Cesta do Moskvy jako krycí manévr?
Plánovaná cesta vicepremiéra a ministra vnitra Hamáčka do Moskvy měla podle Seznam Zpráv jiný cíl, než tvrdil. Kremlu chtěl podle webu nabídnout, že zahladí důkazy o účasti ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích – výměnou za milion dávek vakcíny Sputnik V a za uskutečnění summitu ruského a amerického prezidenta v Praze.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že Vrbětice za vakcínu Sputnik V vyměnit nechtěl. Zdroj: Profimedia.cz
Hamáček cestu do Moskvy, která se nakonec neuskutečnila, označuje za politickou kamufláž a krycí manévr vůči Rusku, aby Kreml nepoznal, že se u nás něco řeší.
Schůzky na vnitru se podle Seznam Zpráv kromě Hamáčka účastnil velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Později před koncem schůzky kolem půl desáté večer dorazil ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.