Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru. Dnes příslušné nařízení schválila německá vláda. Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, což je i Česká republika. Německo nicméně prozatím nebude vůči Česku přísnější režim uplatňovat, takže výjimky pro české pendlery podle českého ministerstva zahraničí zůstávají.
Pokud je země hodnocena jako riziková a ne vysoce riziková, tedy když se počet nových případů na 100 000 obyvatel během sedmi dní pohybuje v rozmezí 50 až 199, postačí test vyhotovený do 48 hodin po příjezdu do Německa. Při příjezdu do Německa je ale nehledě na vstupní test povinná desetidenní karanténa, kterou lze po pěti dnech ukončit dalším negativním testem. Výjimky platí pro pendlery či pro tranzit.
V případě hodnocení státu či zahraniční oblasti jako vysoce rizikové výjimka pro pendlery automaticky zaručena není. Nařízení v takovémto případě osvobozuje od přísnějšího režimu pouze tranzit, řidiče kamionů, autobusů či strojvedoucí s piloty a lodní posádky. Výjimku mohou ještě v odůvodněných případech udělit německé úřady podle zákona o potírání infekčních chorob.
Českých pendlerů se zatím zpřísnění nedotkne
České ministerstvo zahraničí po jednání s německou stranou potvrdilo, že pro české pendlery zůstanou stejné podmínky jako dosud a čtvrteční zpřísnění se jich zatím týkat nebude. Česká diplomacie očekává, že podmínky pro Čechy jezdící k západním sousedům pravidelně do práce budou vyjasněny v nejbližší době.
Český velvyslanec Tomáš Kafka k tomu řekl, že Německo stále hodnotí Českou republiku jako rizikovou, a ne jako vysoce rizikovou. Podle něj je podstatné, že nedochází k žádnému automatickému zařazení Česka mezi vysoce rizikové oblasti.
„To však neznamená, že k tomu dojít nemůže. Na české straně bereme argumenty německých partnerů velmi vážně,“ uvedl Kafka. „Byli jsme ubezpečeni, že vzhledem k závažnosti celé záležitosti povedeme o dalším vývoji společná jednání. Je to v zájmu celého regionu,“ dodal velvyslanec.
Zpřísnění pro cestující ze zemí s mutací viru
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn považuje nové zpřísnění podmínek za nezbytné. „Zahraniční cesty do rizikových oblastí nejsou kvůli pandemii vhodné. Kdo se jich ale ani tak nehodlá vzdát, musí se pro příště při návratu nechat otestovat,“ řekl Spahn, který upozornil i na hrozbu v podobě zmutovaného koronaviru. „Mutace viru jsou dalším nebezpečím pro naše zdraví. Jejich rozšíření v Německu musíme co nejvíce zabránit,“ zdůraznil.
Vedle povinnosti nechat se otestovat musí lidé při cestách z rizikových oblastí vyplnit příjezdový formulář. Pokud do Německa lidé vstupují ze zemí mimo schengenský prostor bez vnitřních hranic, musí mít při příjezdu potvrzení o tom, že formulář vyplnili.
Schválené vládní opatření rovněž požaduje po mobilních operátorech, aby počínaje 1. březnem zákazníky po přihlášení do německých sítí informovali v textové zprávě o aktuální epidemické situaci v zemi a o platných karanténních předpisech.
Zároveň ministr upozornil i na hrozbu v podobě zmutovaného koronaviru. „Mutace viru jsou dalším nebezpečím pro naše zdraví. Jejich rozšíření v Německu musíme co nejvíce zabránit,“ zdůraznil.