reklama

Blatný: Každému je jasné, že v 5. stupni budeme ještě dlouho. Potřebujeme stav nouze

Vláda ve středu vzala na vědomí metodický pokyn ministerstva zdravotnictví k očkování proti covidu. Od 15. ledna se spouští Informační systém infekčních nemocí (ISIN). Do toho se budou moci jako první registrovat senioři nad 80 let. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zároveň uvedl, že vláda projedná žádost o další prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii v pondělí.

reklama

„Očkovací strategie byla představena před Vánoci, dnes jsme dali na vědomí vládě metodický pokyn. Definuje, jak vypadá očkovací centrum, velkokapacitní centrum a jak probíhá vakcinace,“ uvedl ministr na středeční tiskové konferenci.

K tématu

Nynější rozhodnutí vlády je tak pouze faktickým potvrzením již dříve představeného. Podle Blatného budou mít všechna očkovací centra povinnost hlásit očkované do ISIN a používat potřebný skladový software. V metodickém pokynu jsou také podrobnosti o vybavení centra, potřebném personálu nebo předcházení nežádoucím reakcím.

Vláda počítá s tím, že s očkováním pomohou i praktici. Ti by měli seniory obvolávat a měli by dostat přesně takový počet dávek, kolik seniorů bude mít zájem. „Je nastavena spolupráce s praktickými lékaři. Budou aktivně obvolávat seniory. Jedná se i s obcemi, které mohou použít rozhlas nebo jiný kanál,“ doplnil Blatný s tím, že senioři budou mít k registraci dostatek informací.

V praxi se ale senioři spíše spoléhají na pomoc od svých rodinných příslušníků.

Počet naočkovaných se denně zveřejňovat nebude

Ministerstvo podle Blatného neplánuje zveřejňovat denní data o počtech vyočkovaných vakcín a naočkovaných lidí proti covidu. „Zatím si myslím, že přednější je přesnost dat před jejich poskytnutím,“ uvedl. Až budou nemocnice data včas hlásit, bude mít ministerstvo k dispozici on-line portál, kde bude sledovat informace průběžně. Zveřejňovat chce ale data týdně. „Bude to pěkný, přehledný, pravidelně vydávaný soubor informací,“ doplnil.

K tématu

Očkovat proti covidu se začalo v Česku 26. prosince, dosud bylo podle dnešního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) zaevidováno přes 61 000 naočkovaných, podle odhadů reálně očkovaných může být až 75 000. Vakcíny dosud dorazilo zhruba 169 000 dávek.

Až bude dost vakcíny, bude podle Blatného možné očkovat až 100 000 lidí denně. Polovinu by měli očkovat praktičtí lékaři.

Vláda chce prodloužit nouzový stav

Žádost o další prodloužení nouzového stavu projedná vláda v pondělí. „Jak je asi každému jasné, současná situace nepředpokládá, že by se mohlo dne 22. nebo 23. ledna přejít do nižšího stavu, neřkuli do stavu, který je možný bez nouzového stavu. To znamená, že budu navrhovat vládě požádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu,“ uvedl Blatný.

S nutností platnosti nouzového stavu počítá protiepidemický systém PES, Česko je aktuálně v jeho nejrizikovějším, pátém stupni.

Tagy: očkování vakcína nouzový stav Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Jan Blatný

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?
Další články
reklama
reklama