Do nepokojů ve Spojených státech, které vyvolala smrt černocha George Floyda, zasahují zahraniční aktéři snažící se ovlivnit všechny znesvářené strany. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr, který z titulu své funkce zastává i post generálního prokurátora USA.
„Jsme svědky toho, jak se zahraniční aktéři na všech stranách snaží rozdmýchat násilí,“ řekl Barr o protestech.
Podle Barra je nepopiratelné, že mnozí Afroameričané ztratili důvěru v justiční systém Spojených států. „To se musí změnit,“ pokračoval. Zároveň zdůraznil, že násilí cestou ke změně není.
Mrtvý expolicista, zbitý transgender, muž v bezvědomí. I tohle jsou protesty v USA
Protesty proti rasismu a policejní brutalitě napříč USA zažehnuté smrtí Afroameričana George Floyda se v řadě míst zvrhly v nepokoje, vandalismus, rabování i fyzické násilí. Právě při obraně menšího podniku byl zavražděn bývalý policejní kapitán v St. Louis. V Dallasu byl zase do bezvědomí zbit davem muž, který chtěl bránit svoji čtvrť. Mnoho zatčených v souvislosti s trestnou činností páchanou během protestů je přitom podle washingtonské policie osvobozena.
„Zatímco mnozí mírumilovně vyjadřují svůj hněv a žal, jiní se zmocnili protestů cestou násilí,“ řekl ministr spravedlnosti. „Takové nesmyslné anarchistické činy nejsou uplatněním práv podle prvního dodatku (americké ústavy),“ řekl. První dodatek americké ústavy zaručuje svobodu projevu a shromažďování.
Násilnosti doprovází podle Barra také zločiny, jejichž cílem je vystrašit spoluobčany a zastrašit společnost. Přislíbil, že federální úřady strůjce podobných akcí dopadnou, a poznamenal, že kvůli násilí a rabování federální bezpečnostní složky dosud zadržely 51 lidí.