Do Polska nejen na nákup, ale i za zubaři. V Ratiboři už Češi tvoří polovinu pacientů

Zhruba milion lidí v Česku nemá svého zubaře a řada z nich marně hledá, kdo by je ošetřil. Obcházejí ordinace, volají na pojišťovny, ale nejsou úspěšní. Většina stomatologů nové pacienty nepřijímá. Někteří proto dokonce hledají zubaře za hranicemi, například v Polsku.

Ilona Jeřábková z Havířova hledá společně se synem zubaře už rok. Od chvíle, kdy jejich stomatolog zemřel. „Celý rok se staráme o to, nějakého zubaře sehnat. Psala jsem všude, telefonovala, objížděli jsme ordinace, hrůza. Všude mají plno a mají to napsané i na dveřích, že absolutně nikoho neberou, jsme zoufalí, opravdu,“ svěřila se CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi nakoupí v Polsku až o polovinu levněji. Na čem se dá u sousedů nejvíc ušetřit?

Lépe nepochodil ani její syn přímo na pojišťovně. „Na pojišťovně mi řekli, že prostě nejsou, že musím nějak hledat dál, na svou vlastní pěst,“ vysvětlil Daniel Kričfaluši. Možná jim tak nezbude nic jiného než hledat zubaře v Polsku. Tak jako stovky dalších Čechů žijících v pohraničí.

Třeba na klinice v polské Ratiboři už čeští pacienti tvoří více než polovinu klientely. Náročnější ošetření nebo umělý chrup je navíc vyjde levněji. „Řekneme, kolik to bude stát, za jak dlouho to bude, já vím, že je to o hodně levnější než u vás v republice,“ poznamenal polský stomatolog Marcin Krasucki.

Jeden z pacientů upřesnil, že oproti cenám v Česku ušetřil 60 až 70 tisíc. Velká výhoda je určitě i to, že lékař ordinuje až do 19 hodin, pacientů z Česka je prý ale tolik, že někdy zůstává v ordinaci až do desáté hodiny večer.

Města na Ostravsku dělají, co můžou. Bohumín si například tři mladé zubařky zavázal stipendiem v době, kdy ještě studovaly. Ostravská lékařská fakulta se zase snaží, aby co nejdřív mohla otevřít obor stomatologie. „Máme připraveny učební osnovy, máme připraveny i vyučující, což jsou praktičtí zubní lékaři, kteří nám přislíbili výpomoc,“ uvedl už v únoru garant výuky oboru stomatologie Martin Starosta. Jenže studium je pětileté a na nové zubaře tak budou lidé v tomto regionu čekat ještě dlouho.

Tagy: