Vyhlášené znojemské okurky si už brzy nejspíš v obchodě nekoupíte. Norská firma, která je vyrábí, totiž zvažuje část svých výrobních závodů zrušit. Důvodem jsou podle společnosti hlavně rostoucí náklady. Záměr se týká i výroby sterilované zeleniny v Bzenci na Hodonínsku. O práci zřejmě přijde až 250 lidí.
Už léta se sterilizované okurky nevyrábí ve Znojmě, ale podle původních receptur v Bzenci na Hodonínsku. Jenže i tady se nad proslulou značkou stahují mračna. Norská společnost Orkla, která je produkuje, totiž zvažuje výrobní závod na jihu Moravy úplně zrušit.
MOHLA BY VÁS ZAJÍMAT: Češi nakoupí v Polsku až o polovinu levněji. Na čem se dá u sousedů nejvíc ušetřit?
„Na jedné straně dochází k růstu nákladů a na druhé straně nejsou dostatečné marže, takže ten závod je dlouhodobě ztrátový,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Orkla Foods Česko a Slovensko Martin Frýdl.
Rozhodnutí o uzavření závodu musí ještě potvrdit vedení celého koncernu. V Bzenci by se propouštění dotklo 198 zaměstnanců a padesátky brigádníků. Pracovníci podniku mají dle informací CNN Prima NEWS údajně zákaz o špatné finanční situaci v podniku na veřejnosti mluvit. V případě, že by ho porušili, hrozí jim okamžitý vyhazov i ztráta šance na získání odstupného.
Bleskový růst cen. Vejce v Česku zdražila nejvíc v celé EU, zájem lidí o chov slepic stoupá
Vejce v Česku během roku podražila o 85 procent. Stále více lidí přemýšlí o vlastním chovu slepic. Mladé snáškové kuřice se tak leckde stávají nedostatkovým zbožím. Výrazně roste také jejich cena.
Budou okurky levnější?
„Je to nehorázné všechno tady tohle. Lidi tohle zaměstnává, Bzenec není tak velký, aby tady měli pracovní příležitost, musí jezdit do Hodonína a podobně. Ty fabriky jdou všechny do pryč,“ popsal jeden z obyvatel Bzence. „To jsou většinou mladí lidi, ale jsou tam i starší z těchto dědin a kam půjdou? A navíc je tam momentálně spousta Ukrajinců,“ doplnil další.
Jak se uzavření podniku promítne do ceny nakládaných okurek, zatím není zcela jasné. V současnosti se většina této zeleniny do Česka dováží ze zahraničí – hlavně ze Španělska. „Na trh to mít vliv nebude, ani nabídkou ani cenou. Dokonce by to mohlo vést k tomu, že okurky o něco zlevní, protože ty zahraniční bývají o něco levnější,“ upřesnil agrární analytik Petr Havel.
Po uzavření bzenecké konzervárny Orkla neplánuje prémiovou značku sterilovaných okurek Znojmia úplně zrušit. V současnosti okurky firma nakupuje v Turecku, a tak se dá předpokládat, že výrobu nově zajistí právě sesterské společnosti koncernu nebo externí partneři ze zahraničí.