Pompeo v Česku 360
Dovolená v Řecku se komplikuje. Od 17. srpna se Češi dostanou do země jen s negativním testem na koronavirus a lékařským potvrzením v angličtině. Zda budou odběrové laboratoře posíleny a jak se situace dotkne českých turistů, vysvětlovala hlavní hygienička Jarmila Rážová a Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří v úterním pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Zprávu o negativním testu na koronavirus musí provázet lékařské potvrzení diagnózy v anglickém jazyce. Obě potvrzení musí být v originále. Není však jisté, zda se pravidla nezmění. „Řecko ještě nepotvrdilo tyto podmínky. Domnívám se ale, že by to takto mělo být,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Rážová: Pro cestující do Řecka bude v každém kraji jedno odběrové místo
Od příštího pondělí mají Češi při cestě do Řecka povinnost předložit mezinárodní potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře a negativní test na COVID-19 starý maximálně 72 hodin. Na úterním briefingu hlavní hygienička Jarmila Rážová informovala, kde mohou lidé zjistit další informace a jak by měli postupovat.
O potvrzení je třeba požádat před odběrem, někde se za něj platí navíc. „Víme o 4 800 občanech, kteří se od pátku do neděle do Řecka chystají. Budou vytvořeny dostatečné kapacity, aby se Češi před odjezdem stihli otestovat,“ ujistila. Na některých místech by mohla pomoci i armáda.
Testy na COVID-19 jsou standardně zpoplatněné, na některých místech si zájemce připlatí i za lékařské potvrzení. „S cenou se nemůže nic udělat, je to nařízení ministerstva. A to, že si některé laboratoře nechají zaplatit i za lékařskou zprávu, není nic nového. Funguje to takto i v cizině,“ uvedla Rážová. Ve fakultních a krajských nemocnicích vyjde test na 1756 korun.
Dovolenou prý ale zatím Češi rušit neplánují, cestovní kanceláře jim nabízejí dokonce kompenzace. K nově zakoupeným zájezdům s odjezdem od 17. srpna poskytuje slevu na testy například cestovní kancelář ČEDOK, a to 1500 korun na osobu. Cestovní kancelář Alexandria zase uhradí test do výše 1674 Kč.
COVID-19: 10 milionů nakažených přibylo za šest týdnů. Celkem je to už 20 milionů
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejichž pracovníci shromažďují oficiální údaje z celého světa. S nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, je aktuálně v součtu všech národních statistik spojováno na 733 000 úmrtí.
To pro ně ale podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří může být devastující. „Cestovní kanceláře budou muset brát peníze ze své marže, a budou tak vykonávat práci bez zisku, jen aby nezkrachovaly,“ poznamenal.
Navíc je cena za test na koronavirus podle Papeže nesmyslně drahá. „I pan Prymula potvrdil, že cena testu je kolem 500 korun,“ dodal. Asociace cestovních kanceláří turistům proto doporučuje, aby si zřídili pojištění, díky kterému mohou v případě pozitivního testu na COVID-19 získat zpět až 80 procent ceny zájezdu.
Hygienici podle Papeže neuposlechli varování
„Slovinci i Norové, kteří nás vnímají jako rizikovou zemi, byli varováni. Hygienici měli předpovídat, že další země přibydou,“ prohlásil Papež. Podle něj se situace řeší pouze nárazově a především na poslední chvíli. „Hlavní problémem je, jak se u nás prezentují čísla. Nemluvíme o stabilních pacientech v nemocnicích, kterých je v péči lékařů málo,“ upozornil.
Zahraniční země podle něj nebudou dopodrobna studovat naše statistiky. „I pan Rastislav Maďar říká, jak se Češi v zahraničí nechovají dobře. To tvoří pro ostatní země impuls k tomu, aby nás vnímali jako ,červenou‘ zemi,“ dodal.
Podle Rážové ale není důvod, aby nás další státy prohlásily za rizikovou zemi, a nic takového ani neočekává. Ministerstvo zdravotnictví by také mělo do konce tohoto týdne vydat vyhlášku s pravidly pro cestovatele z České republiky do Řecka.