reklama

Do Řecka s negativním testem a potvrzením? Ještě se to může změnit, říká Rážová

Dovolená v Řecku se komplikuje. Od 17. srpna se Češi dostanou do země jen s negativním testem na koronavirus a lékařským potvrzením v angličtině. Zda budou odběrové laboratoře posíleny a jak se situace dotkne českých turistů, vysvětlovala hlavní hygienička Jarmila Rážová a Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří v úterním pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Zprávu o negativním testu na koronavirus musí provázet lékařské potvrzení diagnózy v anglickém jazyce. Obě potvrzení musí být v originále. Není však jisté, zda se pravidla nezmění. „Řecko ještě nepotvrdilo tyto podmínky. Domnívám se ale, že by to takto mělo být,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

K tématu

O potvrzení je třeba požádat před odběrem, někde se za něj platí navíc. „Víme o 4 800 občanech, kteří se od pátku do neděle do Řecka chystají. Budou vytvořeny dostatečné kapacity, aby se Češi před odjezdem stihli otestovat,“ ujistila. Na některých místech by mohla pomoci i armáda.

Testy na COVID-19 jsou standardně zpoplatněné, na některých místech si zájemce připlatí i za lékařské potvrzení. „S cenou se nemůže nic udělat, je to nařízení ministerstva. A to, že si některé laboratoře nechají zaplatit i za lékařskou zprávu, není nic nového. Funguje to takto i v cizině,“ uvedla Rážová. Ve fakultních a krajských nemocnicích vyjde test na 1756 korun.

Dovolenou prý ale zatím Češi rušit neplánují, cestovní kanceláře jim nabízejí dokonce kompenzace. K nově zakoupeným zájezdům s odjezdem od 17. srpna poskytuje slevu na testy například cestovní kancelář ČEDOK, a to 1500 korun na osobu. Cestovní kancelář Alexandria zase uhradí test do výše 1674 Kč.

K tématu

To pro ně ale podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří může být devastující. „Cestovní kanceláře budou muset brát peníze ze své marže, a budou tak vykonávat práci bez zisku, jen aby nezkrachovaly,“ poznamenal.

Navíc je cena za test na koronavirus podle Papeže nesmyslně drahá. „I pan Prymula potvrdil, že cena testu je kolem 500 korun,“ dodal. Asociace cestovních kanceláří turistům proto doporučuje, aby si zřídili pojištění, díky kterému mohou v případě pozitivního testu na COVID-19 získat zpět až 80 procent ceny zájezdu.

Hygienici podle Papeže neuposlechli varování

„Slovinci i Norové, kteří nás vnímají jako rizikovou zemi, byli varováni. Hygienici měli předpovídat, že další země přibydou,“ prohlásil Papež. Podle něj se situace řeší pouze nárazově a především na poslední chvíli. „Hlavní problémem je, jak se u nás prezentují čísla. Nemluvíme o stabilních pacientech v nemocnicích, kterých je v péči lékařů málo,“ upozornil.

Zahraniční země podle něj nebudou dopodrobna studovat naše statistiky. „I pan Rastislav Maďar říká, jak se Češi v zahraničí nechovají dobře. To tvoří pro ostatní země impuls k tomu, aby nás vnímali jako ,červenou‘ zemi,“ dodal.

Podle Rážové ale není důvod, aby nás další státy prohlásily za rizikovou zemi, a nic takového ani neočekává. Ministerstvo zdravotnictví by také mělo do konce tohoto týdne vydat vyhlášku s pravidly pro cestovatele z České republiky do Řecka.

Tagy: testy Řecko semafor Jarmila Rážová koronavirus Jan Papež Asociace cestovních kanceláří riziková země

Další hlavní zprávy

reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Navalného propustili z nemocnice. Zda bude mít trvalé následky, není jasné
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama