reklama

Do sítě na lov tuňáků se zamotal dvoutunový tvor. Na tuto rybu jen tak nenarazíte

Nečekaný pohled se naskytl začátkem října mořskému biologovi Enriquemu Ostaleovi. U středomořského pobřeží španělské enklávy Ceuta v sítích pro lov tuňáků uvízl obří mořský tvor. Jednalo se o měsíčníka svítivého, rybu, kterou lidé běžně ve vodách nevidí. Je specifická jak svým tvarem, tak velikostí.

reklama

Zamotaného tvora se biolog s kolegy rozhodl ze sítě vysvobodit a vyzdvihnout na palubu lodi. Ostale následně uvedl, že měsíčník, který patří mezi zranitelné a v Evropě nejedlé tvory, měřil 3,2 metru a na výšku měl 2,9 metru. Rozměry tvora jsou pro danou oblast rekordní. V oblasti kolem Ceuty se objevuje díky přílivu, odlivu a migraci.

Uvízlý měsíčník byl impozantní svými rozměry. „Pokusili jsme se ho položit na váhu, která měla nosnost jednu tunu. Jenže tvor byl příliš těžký, rozbil by ji,“ podotkl biolog s tím, že uvízlý tvor musel podle proporcí vážit zhruba dvě tuny. Vedoucí mořské biologie na Sevillské univerzitě nevěřil, že se mu někdy naskytne možnost měsíčníka spatřit a dotknout se ho.

„Byl jsem ohromený. Četl jsem o takových jedincích, ale nikdy by mě nenapadlo, že se jednoho z nich skutečně dotknu,“ uvedl. Poté, co rybu vědci izolovali v podvodní komoře, ji pomocí jeřábu vyzdvihli na palubu. Tam setrvala jen několik minut, kdy Ostale a jeho kolegové prováděli měření, odebírali vzorky DNA a měsíčníka dokumentovali, píše agentura Reuters.

Konkrétně vylovený exemplář měl tmavě šedou kůži, zaobalené rýhy na bocích a velkou, až prehistoricky vyhlížející hlavu. Měsíčníkovi se říká také mola mola, biologové se domnívají, že z vody vylovili poddruh mola alexandrini. Ten je specifický výrazně ostrou a vroubkovanou zadní ploutví. „Bylo to poměrně stresující. Byli jsme na otevřeném moři, jeřáb zvedal obrovskou živou váhu. Nemohli jsme promarnit ani okamžik,“ dodal biolog.

Rybu se naštěstí podařilo bez komplikací vyjmout a opět vrátit zpět do vody. Rybáři a vědci následně sledovali, jak tvor svižně mizí v 700metrové hloubce svého domova.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama