Po nedávném úspěšném jednání skupiny OPEC+ o postupném rozšiřování těžby ropy se její cena na světových trzích stabilizuje. Brent je dokonce o téměř pět dolarů na barel lacinější než na začátku července. To je dobrá zpráva pro tuzemské řidiče.
Ještě na začátku měsíce cena ropy Brent atakovala hranici 78 dolarů za barel. Vrcholilo totiž napětí mezi zeměmi, jež jsou součástí skupiny OPEC+. Tedy zeměmi, na jejichž exportu se výraznou měrou podílí právě černé zlato. Jablkem sváru totiž byla otázka, jestli a případně jak moc zvyšovat těžbu ropy. V minulosti se totiž státy dohodly na jejím výrazném omezení v reakci na rapidní zlevňování v důsledku pandemie koronaviru.
„Klíčoví tradiční ropní těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem překonali své rozpory a shodli se na navyšování těžby, a to už od srpna. Navíc někteří z těžařů se dočkali vyšších základních těžebních kvót, které žádaly zejména Spojené arabské emiráty, člen kartelu OPEC. Kartel a jeho spojenci se minulý víkend tedy dohodli na koordinovaném, postupném navyšování těžby od srpna dále, což vyvolává další tlak na pokles cen ropy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Klesá hustota provozu
Útlum ale zaznamenala také poptávková strana, kdy ruce pryč od ropy dávají především spekulanti. Svět se totiž začíná obávat zpomalení hospodářského oživení v důsledku masivního šíření varianty delta viru SARS-CoV-2, což indikuje menší budoucí poptávku po energetických komoditách. „Agentura Bloomberg, jež sleduje hustotu silničního provozu v jednotlivých částech světa, konstatuje, že další vlna covidu dopadá obzvláště těžce na dopravu v zemích jihovýchodní Asie,“ dodal Kovanda.
Podle něho ale hustota silničního provozu klesá také v Evropě. A to například v Londýně, kde začátkem týdne skončil přes rok trvající lockdown. „Svědčí to o tom, že lidé se uchylují ke spontánnímu, dobrovolnému lockdownu a opět omezují své společenské interakce. Klesá tak i jejich poptávka po pohonných hmotách, což se právě projevuje poklesem cen ropy na světových trzích,“ vysvětlil ekonom.
Zdražování asi končí
To je dobrá zpráva pro české řidiče. Po několikaměsíčním nepřetržitém zdražování pohonných hmot, které v předprázdninových týdnech dokonce zrychlovalo, by konečně mohla přijít stagnace, případně i mírný pokles ceny nafty a benzinu. „Zpomalení až zastavení cenového růst nastane i v dalších zemích, do nichž čeští řidiči často cestují. Benzin je tradičně výrazně levnější než v ČR v Bulharsku a Rumunsku. Levněji jej v červenci řidiči tankují ale také v Polsku, Slovinsku a Maďarsku,“ dodal Lukáš Kovanda.
Litr benzinu od začátku letošního roku zdražil z necelých 28 korun na současných 33,70. Nafta pak v Česku dnes stojí v průměru 31,60, přičemž ještě na začátku tohoto roku byla o více než čtyři koruny na litru lacinější.