Poslanci schválili zvýšení krizového ošetřovného rodičům, kteří kvůli zavřeným školám zůstali doma se svými dětmi na distanční výuce. Navýší se o deset procent na celkových osmdesát z redukovaného výdělku. Pro novelu zákona hlasovala drtivá většina přítomných poslanců, proti byl pouze jediný z nich – Pavel Juříček (ANO). Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.
Rodiče by měli dostat více peněz zpětně od začátku března, kdy se kvůli sílící epidemii koronaviru zavřely všechny školy kromě mateřských.
Ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu nařízeného uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, nyní může pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Zvýšenou dávku budou moci čerpat i rodiče dětí se závažnými poruchami chování, se souběžným postižením více vadami a s autismem.
Novelu poslanci schválili téměř jednomyslně. Jediným, kdo hlasoval proti, byl poslanec Pavel Juříček z hnutí ANO. Ten před hlasováním řekl, že se zněním změny ošetřovného nesouhlasí. „Za české podnikatele vám mohu říct, že s tím zásadně nesouhlasím. Rok se snažíme držet českou ekonomiku i přes bariéry včetně zvýšené nemocenské,“ zmínil Juříček s tím, že po jejím zavedení se měla zvýšit nemocnost o čtyřicet procent.
Juříček rovněž naznačil, že by se zvýšením ošetřovného mohlo dojít k situaci, kdy by část zdravotních sester přestala chodit do nemocnic. S tím však nesouhlasili poslanci napříč politickým spektrem. „Zdravotní sestřičky toho nezneužívají. Naopak – dělají, co mohou,“ reagovala na Juříčka exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).
Podobně hovořila i Věra Kovářová (STAN), která Juříčkovi vzkázala, že sice chápe jeho obavy, ale že zdravotní sestry jsou „srdcařky“. Šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek pak před hlasováním řekl, že novou výši krizového ošetřovného, tedy osmdesát procent, považuje za dobrý kompromis, který „respektuje podnikatele a zároveň nevystavuje rodiny tísni“.