reklama

Psycholog: Neočkovaní by měli potlačit averzi. Ať se přizpůsobí tomu, co zde platí

Nová proticovidová opatření namířená především proti neočkované části populace rozdělují českou společnost. Někteří lidé restrikce považují za diskriminační, jiní zase za nezbytné. Že by se příkopy mezi dvěma tábory mohly ještě prohloubit, se obává mnoho psychologů a dalších odborníků.

reklama

Negativní testy na koronavirus se v Česku od pondělí až na výjimky nebudou uznávat. Například u kadeřníka, v restauracích, hotelech a na kulturních či sportovních akcích se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu nebo potvrzením o prodělání nemoci. Vláda se nijak netají tím, že chce těmito restrikcemi motivovat dosud nevakcinovanou část populace k očkování.

Přední český psychiatr Cyril Höschl je přesvědčen, že by tato opatření neměla trvat příliš dlouho. „Vykope to trvalé příkopy mezi složkami populace, které by jinak takové rozpory neměly,“ řekl Höschl v rozhovoru CNN Prima NEWS.

Podle něj vláda zmíněnými opatřeními modeluje společnost, ve které jsou občané různých kategorií. „To je proti principům demokracie,“ dodal. S tím ale nesouhlasil psycholog Karel Humhal.

„Pokud člověk žije v nějaké společnosti, vždycky vznikají určitá pravidla, která se poté mění v podobu předpisů či zákonů. Pokud chce člověk v této společnosti obstát, nezbývá mu než se jimi řídit. Pravidla zde jsou. Převažující dojem je, že lidé by měli absolvovat očkování. Ti, co si to nepřejí, by se měli snažit potlačit svou averzi a přizpůsobit se tomu, co platí,“ uvedl.

I on ale souhlasil s tím, že by nová opatření mohla mezi neočkovanými a očkovanými tvořit další napětí. Ke kritice dosluhující vlády se přidal i psychoterapeut Michal Kniha. „Mám pocit, že současná vláda dlouhodobě pracuje na tom, abychom rozdělení byli.“

Psycholožka Kateřina Matoušková je zase názoru, že by očkování mělo být povinné a stát by potom měl převzít odpovědnost za případné negativní důsledky. I ona současný postup považuje za nešťastný.

Kromě konce negativních testů ve většině odvětví se kabinet premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) shodl také na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků.

Tagy:
zdravotnictví očkování psychologie vakcína psycholog Cyril Höschl psychologové Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Karel Humhal Michal Kniha Kateřina Matoušková

Hlavní zprávy

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Předchozí prodělání covidu na omikron nefunguje. Sníží se i účinnost vakcín, varuje expert

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama