Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se zhruba 900 tisíc odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností. Uvedla, že zákazníci se nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance – tj. hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.
„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než 15 lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií. Důvěra více než milionu zákazníků byla ohromným závazkem a posouvala nás neustále kupředu k poskytování co nejlepších služeb,“ řekl majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík.
Cena plynu letí vzhůru. Rodiny mohou měsíčně platit až o stovky korun víc
Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard v průměru o 10,6 procenta. Měsíční platba v typickém rodinném domě naroste o zhruba 200 korun, pro stávající zákazníky s fixovanými produkty cena zůstane.
Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600 tisíc zákazníků, plyn pak necelým 300 tisíc. Pro zákazníky společnosti Amper Market, která do skupiny také patří, hledá Bohemia Energy podle oznámení řešení.
Bohemia Energy uvedla, že prioritou celé skupiny je nyní poskytnout součinnost zákazníkům při přechodu k novému dodavateli a najít pro ně nejvhodnější možné řešení. Nadále mohou využít kontaktní infolinky či e-maily a zároveň jsou průběžně aktualizovány webové stránky jednotlivých společností se všemi potřebnými informacemi, uvedla firma.
Rekordní ceny elektřiny a plynu
Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. Před několika dny opustila Bohemia Energy také slovenský trh, kde měla její firma Slovakia Energy zhruba 300 tisíc odběrných míst.
Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Také odběratelé tamní Slovakia Energy si mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.
Zákazníkům se dodavatelé ozvou sami
Zákazníkům Bohemia Energy, která oznámila ukončení činnosti, se jejich dodavatel poslední instance sám ozve během několika dnů. Sami nemusí nic dělat, nikam chodit ani volat na pobočky, o nepřetržitou dodávku energií nepřijdou. Od nového dodavatele dostanou základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Energetický regulační úřad (ERÚ). Takzvaný dodavatel poslední instance je hlavní dodavatel na daném distribučním území.
Zdražování v Česku zrychluje. Ceny v září meziročně stouply skoro o pět procent
Cenová hladina v České republice roste stále rychlejším tempem. Míra inflace v září dosáhla v meziročním vyjádření 4,9 procenta. To je o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Nejvíce zdražily pohonné hmoty, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu.
„Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Babiš: Vláda řeší, jak minimalizovat dopady
Zástupci vlády se situací kolem ukončení činnosti firmy Bohemia Energy zabývají od úterý. Řeší, jak minimalizovat dopady na lidi, jednání pokračují i dnes, řekl ve středu premiér Andrej Babiš (ANO). Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) jde o selhání komerčního subjektu v důsledku spekulací a celoevropského růstu cen energií.
Podle Babiše existovaly signály, že je firma v problémech. Premiér považuje za důležité, že dodávky elektřiny nejsou ve stávající lhůtě ohroženy, je ale potřeba řešit, jak minimalizovat finanční dopady na lidi.
Výpadek energií by neměl nastat
Dodavatelé poslední instance, mezi které patří ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy, jsou připraveni postarat se o zákazníky skupiny Bohemia Energy, která ukončila činnost. Firmy zdůrazňují, že lidí nemusí aktivně vůbec nic dělat, budou kontaktováni a dostanou všechny důležité informace.
Ceny pohonných hmot jsou rekordní, inflace se zrychluje. A bude hůř, předpovídá ekonom
Pohonné hmoty v Česku dál výrazně zdražují a podle ekonoma Lukáše Kovandy se bude situace ještě zhoršovat. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila hranici 35 korun za litr, skokově stoupá i cena nafty. Další cenový šok, kterému budou domácnosti čelit, však podle Kovandy teprve přijde.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad připomněly, že takzvaný dodavatel poslední instance je nástrojem, který chrání spotřebitele v případě úpadku jakéhokoliv dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. I pokud měli s původním dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ta v rámci DPI již neplatí.
Není důvod k panice
Institut dodavatele poslední instance nebyl v takovém rozsahu, jako bude nyní po krachu Bohemia Energy, v tuzemsku využit od krachu Moravia Energo v roce 2008. „Rozhodně dosud nikdy jsme nebyli svědky situace, kdy statisíce domácností budou muset uzavřít smlouvy s novými dodavateli. Přestože to, co se nyní děje, může být pro někoho šokující, není důvod k hysterii,“ uvedla ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská.
Legislativa s takovou situací podle ní počítá. „Dodavatelé s tím počítají také a vše se zvládne. Na změnu krachujícího dodavatele a přechod od dodavatele poslední instance k někomu jinému budou mít lidé celých šest měsíců,“ dodala Kovačovská.