reklama

Konec Bohemia Energy: Jak postupovat a nezůstat bez dodávek elektřiny a plynu?

Největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, skupina Bohemia Energy, končí. Přestane tak dodávat elektřinu a plyn necelému milionu zákazníků. Jak máte postupovat, pokud jste jedním z nich? A zůstanete bez zásobování elektrickou energií nebo plynem? Máme pro vás návod, jak postupovat.

reklama

Pokud vám zkrachoval dodavatel elektřiny nebo plynu, rozhodně nezůstanete na pospas a nikdo vám tok energie nepřeruší. Na takové případy totiž pamatuje evropská i česká legislativa. Ze zákona jste totiž chráněni institutem takzvaného dodavatele poslední instance.

Hrozí mi, že zůstanu bez proudu?

Jak už jsme řekli, nic takového vám nehrozí. Institut dodavatele poslední instance totiž na takovéto situace pamatuje.

Na koho se obrátit?

Dodavatele poslední instance vám přidělí Energetický regulační úřad. Úřad dokonce stanovuje ceny, za které bude elektřinu nebo zemní plyn dodávat. Dodavatel poslední instance má povinnost vás okamžitě informovat o zahájení dodávek elektřiny a plynu, včetně cen a podmínek, za kterých budete moci energie odebírat.

Na jak dlouho mi dodavatel poslední instance energie zajistí?

Dodavatel poslední instance je skutečně jakousi pojistkou pro případy krachu běžných dodavatelů energií, a tak u něho nemůžete v tomto „nouzovém režimu“ zůstat navěky. Ze zákona máte šest měsíců na to, abyste si na trhu našli dodavatele řádného. Tato lhůta je skutečně důležitá, protože pokud během ní novou smlouvu neuzavřete, stanete se černým odběratelem energií se všemi důsledky. Včetně toho, že skutečně zůstanete bez elektřiny a plynu.

Kdo je dodavatelem poslední instance?

U elektřiny i zemního plynu plní tuto roli tři společnosti, a to podle toho, ve které části České republiky energie odebíráte. V případě elektřiny jde o E.ON (jižní část ČR), Pražskou energetiku (Praha a blízké okolí) a ČEZ Prodej (zbytek ČR). U plynu jde pak o E.ON (Jihočeský kraj), Pražskou plynárenskou (Praha a blízké okolí) a Innogy Energie (zbytek ČR).

Má to nějaký háček?

Má, ale týká se jen větších odběratelů. Dodavatel poslední instance nenastupuje u zákazníků, jejichž spotřeba plynu za posledních 12 měsíců přesáhla 630 megawatthodin. Ti si musejí nového dodavatele bezodkladně najít sami. Běžný rodinný dům, kde se plyn používá k topení i vaření, spotřebuje za rok obvykle mezi 21 a 25 megawatthodinami.

Tagy:
elektřina energie krach plyn energetika Bohemia Energy dodavatel poslední instance

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Další brutální vražda ve Francii. Vrah seniorovi usekl hlavu a pak ho vykuchal

Francií otřásla další brutální vražda, která se stala ve městečku Bollène na jihu země. Dvě zdravotní sestry šly za 80letým důchodcem na rutinní návštěvu, v jeho bytě ale našly už jen zohavené tělo bez hlavy a vnitřností. Hlavním podezřelým je vnuk oběti, policie ho již zadržela. Brutalitou je vražda podobná té z minulého týdne, kdy pachatel své oběti také uřízl hlavu. K hrůznému činu došlo rovněž na jihu Francie.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama