Desetitisíce dotazů a stížností řeší za poslední rok Energetický regulační úřad (ERÚ) v souvislosti s navýšením cen energií nebo zálohových plateb. Mezi těmi, kteří vedou spor se svým dodavatelem energie, je i Pavlína Pecová z Jablonecka. Firma, která jí dodává elektřinu, podle ní nechce uznat, že má díky novému tepelnému čerpadlu výrazně nižší spotřebu, a požaduje po ní nadále příliš vysoké zálohy.
V domě Pavlíny Pecové nedaleko Jablonce nad Nisou se ještě vloni v zimě topilo elektřinou, v létě ale přišly dvě zásadní změny. Za nižší cenou odešla od ČEZ k firmě EPET a současně si nechala instalovat místo elektrokotle tepelné čerpadlo. Firma EPET jí nejprve stanovila zálohy na částku 12 600 korun, když doložila instalaci čerpadla včetně dokumentace, zálohy jí stáhli na šest tisíc korun. Pecová byla spokojená.
ČTĚTE TAKÉ: Peksa hájil povinnou rekonstrukci domů. Pohádky ovčí babičky, reagovala Konečná
V listopadu ale přišel šok. Zákaznice od svého dodavatele energie zcela nečekaně obdržela nový rozpis záloh. „Ze šesti tisíc mi je zvýšili na 12 700, tedy ještě na víc, než jsem měla na počátku. Parodoxně mi současně s tím poslali dopis, že se mi cena za elektřinu v souvislosti s vládními nařízeními mírně snižuje. Okamžitě jsem se proti tomu ohradila. Věděla jsem, že od chvíle, kdy mám zapojené tepelné čerpadlo, šla spotřeba elektřiny výrazně dolů,“ popisuje žena z Jablonecka.
Nacher: Řeči o úsporách u důchodů jsou manipulace. Pořád jen připomínky, zlobil se Kohajda
To, že se snížením valorizace důchodů ušetří desítky miliard korun, je manipulace. Zákon můžete měnit jen do budoucna, ne zpětně. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher. Podle vládního poslance Michaela Kohajdy (za KDU-ČSL) má opozice stále nějaké výhrady. Potvrdil, že důchodovou reformu hodlá vláda projednat napříč Parlamentem.
Aby to prokázala, nechala si udělat mimořádné vyúčtování. Na to má právo každý zákazník jednou ročně zdarma. „Bylo to tam jasně vidět, za čtyři měsíce jsem měla přeplatek přes čtyři tisíce, i když jsem platila zálohu šest tisíc měsíčně. Cena se nezvýšila, tak jsem vůbec nechápala, proč bych najednou měla platit dvakrát víc,“ pokračuje Pecová.
Podle firmy EPET ale mimořádné vyúčtování za období od července do listopadu nemá tu správnou vypovídací hodnotu. „Toto vyúčtování jsme nebrali v potaz, protože to nebylo přes topnou sezónu, tak jak bychom si představovali, ale pouze přes letní měsíce. Spotřeba neodpovídala jejímu aktuálnímu stavu. Proto jsme zálohy spočítali podle údajů, které jsme získali od operátora trhu s energiemi,“ řekl CNN Prima NEWS Roman Šmíd, ředitel prodeje firmy EPET.
Spotřebu sleduje pečlivě
Podle něj šlo pouze o virtuální úsporu, společnost očekávala, že v zimních měsících bude spotřeba elektřiny, která pohání tepelné čerpadlo, výrazně vyšší. Zákaznici tak prý chtěli vyššími zálohami ochránit před rizikem vysokého nedoplatku na jaře.
Pavlína Pecová ale svou spotřebu sleduje velmi pečlivě, a je přesvědčená, že šetří i v zimě. „Jednak bydlím na horách a vloni jsme začali topit už v polovině září. A přesto, když si dělám každý měsíc kontrolní odpočet, vidím, že mám úsporu víc než padesátiprocentní oproti té minulé sezóně,“ říká bez jakýchkoliv pochyb.
Cibule nad zlato: Její cena v Česku prudce roste. Je to děs, lamentují zákazníci
Celý svět trápí nedostatek cibule. Na vině je špatná úroda i vysoké ceny za energie. Třeba na Filipínách stojí cibule dokonce více než kilogram vepřového masa. Ačkoliv taková situace v Česku zatím nehrozí, pěstitelé přesto doporučují, aby si spotřebitelé na nynější ceny zatím zvykali.
Podle mluvčího ERÚ se EPET v tomto případě pohybuje v rámci zákona, který připouští maximální zálohy vypočtené podle spotřeby z minulé sezóny. Dodavatel energií by ale měl současně zákazníkovi naslouchat. „Energetický regulační úřad má za to, že zákazník má nárok, aby mu dodavatel snížil zálohu ve chvíli, kdy provede nějaká úsporná opatření,“ vysvětlil mluvčí Michal Kebort.
Zákazník musí úsporu doložit
Expert v oboru energetiky Jiří Gavor upozorňuje, že zákazník musí úsporu jasně doložit. „Poskytne například doklad o tom, že si pořídil nějaký výrazně úspornější spotřebič, typicky tepelné čerpadlo. Každý seriózní dodavatel energií by mu měl vyjít vstříc,“ uvedl respektovaný odborník.
Jenže EPET na zvýšených zálohách trvá, stejně tak si ale za svým stojí Pecová, která dál posílala šestitisícovou zálohu. Reakce firmy na sebe nenechala dlouho čekat. „Poslali mi upomínku, že když to nezaplatím do pěti dní, tak to po mě budou vymáhat soudní cestou, což měl teda nadzvedlo ze židle, protože já jsem v životě nikdy nic nedlužila. Připadám si jako bezúročná banka,“ zlobí se Pavlína Pecová.
Po několika urgencích dodavatel elektřiny zálohu snížil na necelých jedenáct tisíc, jít se zálohou níž, už prý není možné. „Ve stejném emailu nějaký specialista napsal, že podle nich tepelné čerpadlo ve srovnání s elektrokotlem neznamená úsporu elektřiny. To mi vyrazilo dech,“ kroutí hlavou zákaznice.
Podle Jiřího Gavora je tepelné čerpadlo jednoznačně úspornější, srovnatelnou spotřebu jako elektrokotel by mohlo mít pouze v případě, že by bylo poddimenzované nebo nesprávně používané. „Odběratel může mít pocit, že si s úsporným vytápěním může pořádně zatopit, když je to tak dobré,“ vysvětluje analytik. Podle něj je proto dobré spotřebu průběžně kontrolovat a dělat si pravidelný odečet, to je jediný nezpochybnitelný důkaz úspor.
Pavlína Pecová teď čeká na duben, kdy přijde řádné vyúčtování. Je přesvědčená, že skončí výrazným přeplatkem. Pak se hodlá obrátit se stížností na ERÚ.