Dohoda EU k emisním povolenkám není dobrou zprávou pro český průmysl, uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR s tím, že dál zdraží elektřinu a teplo. Naopak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka označil dohodu za pozitivní krok pro budoucnost. Podle něj přinese domácnostem peníze.
„Dohoda povede k dalšímu růstu ceny emisní povolenky, což znamená růst vstupů nejen pro řadu průmyslových podniků, ale povede také ke zdražení elektřiny a tepla,“ uvedl svaz. Evropská rada a Evropský parlament podle něj schválily úpravy v přísnější podobě, než byl návrh Evropské komise. „Evropská rada podlehla tlaku Evropského parlamentu na překotné snižování emisí, který si stále neuvědomuje realitu, před níž evropský průmysl nyní stojí,“ řekl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy.
„Už současná cena emisní povolenky bezpochyby motivuje ke snižování emisí, není proto potřebné její další umělé navyšování. Snížení emisí o 62 procent ve srovnání s rokem 1990 lze dosáhnout nákladově efektivně a zároveň předvídatelně pro všechny účastníky trhu navýšením pouze lineárního redukčního faktoru (ze systému každoročně stahuje určité procento z celkového počtu povolenek, pozn. red),“ dodal Čížek.
I ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek si myslí, že cena tepla poroste. „Vzhledem k výraznému přitvrzení cílů očekáváme růst ceny povolenky, což se bude promítat do cen tepla,“ řekl. Jak výrazný bude růst ceny emisních povolenek, zatím není jasné, podle Hájka by ovšem dopad jejich zdražení měl omezit připravované projekty tuzemského teplárenství na snížení emisí, které by měly do roku 2030 emise sektoru snížit o 63 procent proti roku 2019.
Naopak ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) unijní dohodu označil za pozitivní krok pro budoucnost, výnosy z prodejů povolenek pro Česko podle něj v příštích letech vzrostou zhruba na 1,25 bilionu korun. Dohoda navíc podle něj umožní od roku 2025 spustit sociální klimatický fond s dotacemi pro domácnosti, ve kterém bude minimálně 50 miliard korun. Domácnosti z něj budou moci financovat některé ekologické úpravy.
Jurečka také upozornil, že dohoda od roku 2026 počítá se sledováním uhlíkové stopy u výrobců jak ze států EU, tak i třetích zemí. To podle ministra narovná konkurenční prostředí. Ujistil, že teplárenství má zajištěný nárok na dodatečných 30 procent bezplatných povolenek, pokud bude mít plán přechodu na klimatickou neutralitu.
EU se o víkendu předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise.