reklama

Dohra kompenzačních bonusů. Berní úředníci podali desítky trestních oznámení

Kompenzační bonusy pro živnostníky a společníky malých s. r. o. skončily. Dohru ale může mít 35 trestních oznámení, které v souvislosti s žádostmi a vyplácením tzv. Pětadvacítky Finanční správa podala. Celková škoda je podle berního úřadu více než 22 milionů korun.

reklama

Možnost podávat žádosti o kompenzační bonus, tzv. Pětadvacítku, skončila v pátek 7. srpna. Celkově stát na pomoc živnostníkům a podnikatelům z veřejných rozpočtů ke dni 3. srpna vynaložil 21,7 miliard korun. Přes 99 procent přijatých žádostí už Finanční správa vyřídila. Pětadvacítka je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, činí 500 korun denně za období 12. března až 8. června.

Ne všem, kteří Pětadvacítku získali, ale příspěvek zůstane. „Finanční správa předepsala k vrácení zhruba 91 milionů korun, které vyplatila na kompenzačních bonusech živnostníkům. Dochází však i k případům, kdy jsou platby ze strany živnostníků vraceny spontánně, tzn. dobrovolně,” uvedl na dotazy CNN Prima NEWS za Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus.

Vrácení peněz se týká žádostí, které byly zaslány omylem, nebo těch, u nichž žadatelé nesplnili podmínky. Finanční správa ale zmiňuje i případy, ve kterých může jít o podvod.

„Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které se snaží využít této situace ke svému obohacení a tedy po ověření, že se skutečně jedná o podvodnou žádost, je ze strany příslušného správce daně podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby nebo pro podvod,” uvedlo dále Generální finanční ředitelství.

Finanční správa tak podala zatím 35 trestních oznámení o podezření ze spáchání trestného činu s celkovou škodou přesahující 22 milionů korun.

350 korun na den pro dohodáře

Co ale běží dál, respektive teprve startuje, jsou kompenzační bonusy pro takzvané dohodáře. Tedy občany pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. Žádat mohou až do 30. listopadu.

Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června, pokud poslední půlrok před začátkem koronavirové epidemie pracovali aspoň čtyři měsíce a odváděli nemocenské pojištění.

Finanční správa ale avizuje, že vyhodnocování žádostí bude v případě dohodářů přísnější a pomalejší, než tomu bylo u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a společníků. Vyplývá to z jejího nedávného vyjádření. „Důvodem je skutečnost, že zákon stanovuje řadu podmínek pro splnění nároku na výplatu bonusu, které musí pracovníci finančních úřadů důkladně prověřit," uvedla správa.

Kompenzační bonus je nejmohutnější přímá pomoc

Největší objem přímé státní pomoci na podporu lidí a firem v koronavirové krizi se týká právě kompenzačního bonusu pro OSVČ a společníky malých s. r. o. Vyplývá to z čísel ministerstva financí a z jeho zprávy o plnění státního rozpočtu České republiky za období leden až červenec 2020.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama