reklama

Dohra kompenzačních bonusů. Berní úředníci podali desítky trestních oznámení

Kompenzační bonusy pro živnostníky a společníky malých s. r. o. skončily. Dohru ale může mít 35 trestních oznámení, které v souvislosti s žádostmi a vyplácením tzv. Pětadvacítky Finanční správa podala. Celková škoda je podle berního úřadu více než 22 milionů korun.

reklama

Možnost podávat žádosti o kompenzační bonus, tzv. Pětadvacítku, skončila v pátek 7. srpna. Celkově stát na pomoc živnostníkům a podnikatelům z veřejných rozpočtů ke dni 3. srpna vynaložil 21,7 miliard korun. Přes 99 procent přijatých žádostí už Finanční správa vyřídila. Pětadvacítka je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, činí 500 korun denně za období 12. března až 8. června.

Ne všem, kteří Pětadvacítku získali, ale příspěvek zůstane. „Finanční správa předepsala k vrácení zhruba 91 milionů korun, které vyplatila na kompenzačních bonusech živnostníkům. Dochází však i k případům, kdy jsou platby ze strany živnostníků vraceny spontánně, tzn. dobrovolně,” uvedl na dotazy CNN Prima NEWS za Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus.

K tématu

Vrácení peněz se týká žádostí, které byly zaslány omylem, nebo těch, u nichž žadatelé nesplnili podmínky. Finanční správa ale zmiňuje i případy, ve kterých může jít o podvod.

„Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které se snaží využít této situace ke svému obohacení a tedy po ověření, že se skutečně jedná o podvodnou žádost, je ze strany příslušného správce daně podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby nebo pro podvod,” uvedlo dále Generální finanční ředitelství.

Finanční správa tak podala zatím 35 trestních oznámení o podezření ze spáchání trestného činu s celkovou škodou přesahující 22 milionů korun.

350 korun na den pro dohodáře

Co ale běží dál, respektive teprve startuje, jsou kompenzační bonusy pro takzvané dohodáře. Tedy občany pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. Žádat mohou až do 30. listopadu.

Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června, pokud poslední půlrok před začátkem koronavirové epidemie pracovali aspoň čtyři měsíce a odváděli nemocenské pojištění.

Finanční správa ale avizuje, že vyhodnocování žádostí bude v případě dohodářů přísnější a pomalejší, než tomu bylo u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a společníků. Vyplývá to z jejího nedávného vyjádření. „Důvodem je skutečnost, že zákon stanovuje řadu podmínek pro splnění nároku na výplatu bonusu, které musí pracovníci finančních úřadů důkladně prověřit," uvedla správa.

Kompenzační bonus je nejmohutnější přímá pomoc

Největší objem přímé státní pomoci na podporu lidí a firem v koronavirové krizi se týká právě kompenzačního bonusu pro OSVČ a společníky malých s. r. o. Vyplývá to z čísel ministerstva financí a z jeho zprávy o plnění státního rozpočtu České republiky za období leden až červenec 2020.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama