I přes náročný osud si zvolila kariéru tenistky
V osmi letech od doktorů slyšela, že v tenise to daleko nedotáhne. Ne že by byli krutí, ale mysleli si, že konstatují nezpochybnitelný fakt. Britka Francesca Jonesová trpí vzácným genetickým onemocněním, které ovlivňuje vývoj rukou a chodidel. Konce jejích horních končetin čítají jen čtyři prsty, s hendikepem se potýká také na nohou. S nepřízní osudu se ale 20letá hráčka vypořádává náramně a poprvé v kariéře si zahraje hlavní soutěž na grandslamu.
V minulém týdnu v posledním kole kvalifikace na Australian Open hrané v Dubaji ve Spojených arabských emitátech deklasovala Číňanku Lu Ťia-ťing 6:0 a 6:1 a místenka na prvním grandslamu sezony – pro ni premiérovém v kariéře – byla v kapse. Obří satisfakce.
Nejen, že dominantní pravá ruka Frencescy Jonesové má jen čtyři prsty, navíc je velmi malá, což při úchopu rakety opravdu nepomáhá. Například v roce 2016 musela absolvovat tři operace, přičemž návštěv nemocnic si „užila“ dost a dost i v dětství. Pro své potíže využívá nezvykle tenkou omotávku, která ovinuje rukojeť velmi lehké rakety. Jeden prst jí chybí na levé noze, na pravé schází dokonce dva, což značně komplikuje koordinaci pohybu. Z lapálií způsobené takzvanou ektodermální dysplazií si ale nedělá těžkou hlavu. Vždyť si i přes zjevné znevýhodnění plní sen.
„Snažím se to brát pozitivně a spatřuji v tom i mnoho výhod,“ uvedla Jonesová. „Nemyslím si, že bych kvůli tomuto syndromu někdy byla na dně. Samozřejmě, jako každá jiná hráčka jsem si během života prošla těžšími obdobími,“ doplnila.
Teď ale zažívá jednu z nejlepších fází své dosavadní kariéry i přes to, že jí doktoři nevěřili, že by mohla v tenise dosáhnout něčeho tak velkého, jako je postup na jeden ze čtyř nejprestižnějších turnajů v kalendáři. Díky obří zarputilosti se tak stalo. „Dalo by se říct, že jsem ukázala, že se doktoři mýlili. Ale víte co? O to mi nejde. Nechci lidem dokazovat, že se pletli, spíše mi jde o to, aby změnili perspektivu,“ podotkla rodačka z Leedsu, kterou tenisově vychovala Academia Sánchez-Casal v Barceloně. Toto středisko „vypiplalo“ i Andyho Murrayho, trojnásobného grandslamového vítěze.
Jonesová o sobě mluví jako o perfekcionistce, která tráví moře času v posilovně. Uvedla, že každý člověk má fyzické slabiny. „Tedy pokud nejste Cristiano Ronaldo nebo někdo podobný,“ prohlásila.
Do titulu s razítkem grandslamu má zatím Jonesová daleko, ovšem už teď doufá, že její výsledky inspirují další: „Moc ráda bych měla pozitivní vliv na ostatní. Velmi by mě potěšilo, pokud by lidem dodal můj příběh sílu.“
Australian Open začíná v Melbourne 8. února, vinou koronavirové pandemie nezvykle pozdě.