reklama

Doktoři se mýlili. Tenistce chybí celkem pět prstů, i přes hendikep ji čeká grandslam

V osmi letech od doktorů slyšela, že v tenise to daleko nedotáhne. Ne že by byli krutí, ale mysleli si, že konstatují nezpochybnitelný fakt. Britka Francesca Jonesová trpí vzácným genetickým onemocněním, které ovlivňuje vývoj rukou a chodidel. Konce jejích horních končetin čítají jen čtyři prsty, s hendikepem se potýká také na nohou. S nepřízní osudu se ale 20letá hráčka vypořádává náramně a poprvé v kariéře si zahraje hlavní soutěž na grandslamu.

reklama

V minulém týdnu v posledním kole kvalifikace na Australian Open hrané v Dubaji ve Spojených arabských emitátech deklasovala Číňanku Lu Ťia-ťing 6:0 a 6:1 a místenka na prvním grandslamu sezony – pro ni premiérovém v kariéře – byla v kapse. Obří satisfakce.

Nejen, že dominantní pravá ruka Frencescy Jonesové má jen čtyři prsty, navíc je velmi malá, což při úchopu rakety opravdu nepomáhá. Například v roce 2016 musela absolvovat tři operace, přičemž návštěv nemocnic si „užila“ dost a dost i v dětství. Pro své potíže využívá nezvykle tenkou omotávku, která ovinuje rukojeť velmi lehké rakety. Jeden prst jí chybí na levé noze, na pravé schází dokonce dva, což značně komplikuje koordinaci pohybu. Z lapálií způsobené takzvanou ektodermální dysplazií si ale nedělá těžkou hlavu. Vždyť si i přes zjevné znevýhodnění plní sen.

„Snažím se to brát pozitivně a spatřuji v tom i mnoho výhod,“ uvedla Jonesová. „Nemyslím si, že bych kvůli tomuto syndromu někdy byla na dně. Samozřejmě, jako každá jiná hráčka jsem si během života prošla těžšími obdobími,“ doplnila.

K tématu

Teď ale zažívá jednu z nejlepších fází své dosavadní kariéry i přes to, že jí doktoři nevěřili, že by mohla v tenise dosáhnout něčeho tak velkého, jako je postup na jeden ze čtyř nejprestižnějších turnajů v kalendáři. Díky obří zarputilosti se tak stalo. „Dalo by se říct, že jsem ukázala, že se doktoři mýlili. Ale víte co? O to mi nejde. Nechci lidem dokazovat, že se pletli, spíše mi jde o to, aby změnili perspektivu,“ podotkla rodačka z Leedsu, kterou tenisově vychovala Academia Sánchez-Casal v Barceloně. Toto středisko „vypiplalo“ i Andyho Murrayho, trojnásobného grandslamového vítěze.

Jonesová o sobě mluví jako o perfekcionistce, která tráví moře času v posilovně. Uvedla, že každý člověk má fyzické slabiny. „Tedy pokud nejste Cristiano Ronaldo nebo někdo podobný,“ prohlásila.

Do titulu s razítkem grandslamu má zatím Jonesová daleko, ovšem už teď doufá, že její výsledky inspirují další: „Moc ráda bych měla pozitivní vliv na ostatní. Velmi by mě potěšilo, pokud by lidem dodal můj příběh sílu.“

Australian Open začíná v Melbourne 8. února, vinou koronavirové pandemie nezvykle pozdě.

K tématu

Tagy: zdraví tenis sport tenistka grandslam Australian Open Francesca Jonesová ektodermální dysplazie Andy Murray

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama