reklama

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

Evropská Unie neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou holding Agrofert již získal od ČR na modernizaci pekárny. Auditoři z Bruselu si stojí za tím, že projekt nebyl inovativní, uvedl iROZHLAS.cz. Daný typ projektu totiž již zrealizovala jiná firma, která pod Agrofert spadá. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka CNN Prima NEWS řekl, že dotaci Agrofert vracet nehodlá. Agrofert vložil do svěřenských fondů premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama

Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pro CNN Prima NEWS prohlásil, že se jedná primárně o záležitost mezi Evropskou komisí a Českou republikou. „Zdůrazňujeme, že s námi nikdo žádné řízení nevedl a ohledně auditu nás nikdo nekontaktoval, takže máme doposud informace pouze z médií. Rozhodně nás nikdo nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoliv vracet. A rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ řekl Hanzelka redakci.

Agrofert, patřící do Babišových svěřenských fondů, obdržel evropskou dotaci na 100 milionů korun před pěti lety, když ji získal pro svoji Pekárnu Zelená louka spadající pod Penam.

Loni však Evropská komise přišla s auditní zprávou ke střetu zájmů. V ní auditoři uvádí, že projekt nebyl inovativní a nesplnil tak hlavní kritérium výběru. Ten organizovali čeští ministerští úředníci. Projektu podle informací webu iRozhlas.cz udělili 65, respektive 63 bodů, přičemž minimum potřebných pro získání peněz bylo 60. Evropští auditoři by mu však udělili maximálně 30 bodů.

Inovativní výrobní linku na toasty již měla německá firma

Zmíněný inovační prvek měla být výrobní linka na toasty s výraznými inovačními prvky. Evropská komise jej v auditní zprávě rozcupovala, protože ho už v roce 2013 zavedla německá společnost Lieken AG. Přímo v této době se však zároveň stala členem skupiny Agrofert. „Inovativní produkt prezentovaný společností Pekárna Zelená louka tak nemůže být považovaný za inovativní, když tento produkt už skupina Agrofert vyrábí,“ zní v textu zprávy.

České úřady loni reagovaly na audit tím, že označily jeho zjištění za „nepřesná a nesprávná“. Podle nich žadatel o dotaci vyhověl všem požadavkům a na dotaci měl nárok. Evropská komise následně vydala konečnou auditní zprávu, ve které si stála za svým. Česko tak podle Bruselu mělo projekt zastavit, což se však nestalo.

Penam však již částku 100 milionů korun na stavbu nové „inovativní“ linky obdržel o českých úřadů. Vymáhat peníze nazpět může ministerstvo průmyslu a obchodu, které za dotační projekt zodpovídá. V jeho čele je však nominant hnutí ANO Karel Havlíček, který je taktéž ministrem dopravy a vicepremiérem Babišovy vlády.

„Pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídící orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem,“ sděla tisková mluvčí resortu Štěpánka Filipová webu iRozhlas.cz. Ta zároveň dodává, že v takovém případě by ministerstvo muselo nejprve uznat, že kontroloři mají pravdu. K tomu se však dle ní nechystá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívka napsala dopis, pak zmizela z dětského hřiště. Policisté ji našli, je v pořádku

Aktualizováno

Karlovarští policisté pátrali po 14leté dívce z Kadaně. Naposledy ji viděla pečovatelka organizace SOS Sluníčko Karlovy Vary – Dvory na dětském hřišti, odkud však odešla. Ještě před svým zmizením však zanechala v pokojíčku dopis, ve kterém psala o svých problémech a možném sebepoškození. Policisté dívku v pondělí ve večerních hodinách vypátrali v Karlových Varech. Je v pořádku.

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama