reklama

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

Evropská Unie neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou holding Agrofert již získal od ČR na modernizaci pekárny. Auditoři z Bruselu si stojí za tím, že projekt nebyl inovativní, uvedl iROZHLAS.cz. Daný typ projektu totiž již zrealizovala jiná firma, která pod Agrofert spadá. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka CNN Prima NEWS řekl, že dotaci Agrofert vracet nehodlá. Agrofert vložil do svěřenských fondů premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama

Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pro CNN Prima NEWS prohlásil, že se jedná primárně o záležitost mezi Evropskou komisí a Českou republikou. „Zdůrazňujeme, že s námi nikdo žádné řízení nevedl a ohledně auditu nás nikdo nekontaktoval, takže máme doposud informace pouze z médií. Rozhodně nás nikdo nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoliv vracet. A rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ řekl Hanzelka redakci.

Agrofert, patřící do Babišových svěřenských fondů, obdržel evropskou dotaci na 100 milionů korun před pěti lety, když ji získal pro svoji Pekárnu Zelená louka spadající pod Penam.

Loni však Evropská komise přišla s auditní zprávou ke střetu zájmů. V ní auditoři uvádí, že projekt nebyl inovativní a nesplnil tak hlavní kritérium výběru. Ten organizovali čeští ministerští úředníci. Projektu podle informací webu iRozhlas.cz udělili 65, respektive 63 bodů, přičemž minimum potřebných pro získání peněz bylo 60. Evropští auditoři by mu však udělili maximálně 30 bodů.

Inovativní výrobní linku na toasty již měla německá firma

Zmíněný inovační prvek měla být výrobní linka na toasty s výraznými inovačními prvky. Evropská komise jej v auditní zprávě rozcupovala, protože ho už v roce 2013 zavedla německá společnost Lieken AG. Přímo v této době se však zároveň stala členem skupiny Agrofert. „Inovativní produkt prezentovaný společností Pekárna Zelená louka tak nemůže být považovaný za inovativní, když tento produkt už skupina Agrofert vyrábí,“ zní v textu zprávy.

České úřady loni reagovaly na audit tím, že označily jeho zjištění za „nepřesná a nesprávná“. Podle nich žadatel o dotaci vyhověl všem požadavkům a na dotaci měl nárok. Evropská komise následně vydala konečnou auditní zprávu, ve které si stála za svým. Česko tak podle Bruselu mělo projekt zastavit, což se však nestalo.

Penam však již částku 100 milionů korun na stavbu nové „inovativní“ linky obdržel o českých úřadů. Vymáhat peníze nazpět může ministerstvo průmyslu a obchodu, které za dotační projekt zodpovídá. V jeho čele je však nominant hnutí ANO Karel Havlíček, který je taktéž ministrem dopravy a vicepremiérem Babišovy vlády.

„Pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídící orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem,“ sděla tisková mluvčí resortu Štěpánka Filipová webu iRozhlas.cz. Ta zároveň dodává, že v takovém případě by ministerstvo muselo nejprve uznat, že kontroloři mají pravdu. K tomu se však dle ní nechystá.

Tagy:

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons

V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.

Jako by neměl dost. Roglič nezaregistroval, že už získal zlato, a makal i za cílem

Slovinský cyklista Primož Roglič obohatil svoji početnou sbírku úspěchů. V olympijské časovce získal zlato, které se bude vyjímat například vedle dvou celkových triumfů z Vuelty. Během – či spíše po skončení – závodu proti chronometru v Tokiu stihl i pobavit. V nejrychlejším čase profrčel cílem, ale linii zřejmě přehlédl a do pedálů zběsile šlapal i ve chvíli, kdy už nemusel.

Živě
ON-LINE: Perušič opustil karanténu a chystá se na zápas. Prskavec i Fišerová postupují

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Covidová krize v Austrálii: Tvrdá opatření pokračují, úřady prodloužily uzávěru Sydney

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje: Laboratoře odhalily 252 nakažených

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, v úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, je na nejnižší úrovni od konce června, nyní dosahuje 0,86. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží deset dní. Dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, ke středě je to necelých 12 případů.

reklama