Podle americké studie snižuje lék Aspirin riziko úmrtí na COVID-19 (zdroj: CNN Prima NEWS)
Levný a volně dostupný lék aspirin by měl podle amerického výzkumného týmu snižovat riziko nutnosti hospitalizace a úmrtí na nemoc COVID-19. Informovala o tom televizní stanice CNN. Podle vědců lék chrání plíce a brání vzniku krevních sraženin.
Na výzkumu účinků léku pracoval tým z Univerzity George Washingtona a odborný výstup byl publikován v periodiku Anesthesia & Analgesia. Podle autorů studie by se měl aspirin nemocnému podávat jen v malých dávkách. „Je to skvělá zpráva pro ty, kteří chtějí snížit výskyt nejhorších následků covidu,“ řekl ke zjištěním hlavní autor studie Jonathan Chow.
Německý lékař naočkoval vlastním preparátem desítky lidí. Čelí trestním oznámením
Německý lékař Winfried Stöcker vyvinul vlastní antigenní preparát proti koronaviru Sars-CoV-2, který postupně aplikoval sobě, své rodině a dalším několika desítkám lidí. Výsledky, které považuje za více než skvělé, vnímá jako důkaz získané imunity. Problémem ale je, že k imunizaci přikročil bez souhlasu úřadů, za což čelí dvěma trestním oznámením. Stöcker, který má za sebou úspěšné podnikání v laboratorní diagnostice, se hájí tím, že v době pandemie není čas na formality.
Chow se svým týmem na výzkumu pracoval od března do července minulého roku. Pod rukama mu prošlo přes 400 pacientů. Více než čtvrtina z nich už aspirin brala, nebo jim byl podán do 24 hodin po hospitalizaci.
Výsledky zkoumání se zdají být příznivé zejména kvůli snadné dostupnosti a nízké ceně léku, který lze v lékárnách pořídit za sto a dvě stě korun. Oproti tomu například cenu remdesiviru stanovila firma Gilead v červnu loňského roku na více než 55 tisíc korun za pětidenní kúru.
„Pozorovali jsme více než 40% pokles v hospitalizacích na jednotkách JIP, 44% pokles v napojeních na ventilátory a hlavně o téměř 50 % méně úmrtí,“ upřesnil dále Chow průběh experimentu. Aspirin je znám tím, že zabraňuje vzniku krevních sraženin, proto se lidem po srdečním infarktu často doporučuje, aby jej užívali denně. Krevní sraženiny v některých případech vznikají i následkem covidu.
Ilustraní foto Zdroj: Profimedia.cz
Chow vysvětlil, že právě kvůli tomu začal se svým týmem uvažovat o testování aspirinu. Lékaři již na jaře u pacientů s covidem pozorovali trombotické příhody. „Proto jsme uvažovali o antiagregační látce, jakou je aspirin,“ řekl.
Výzkumný tým nyní pracuje s americkým Národním zdravotním ústavem (NIH) a sleduje účinky aspirinu na větší skupině pacientů. Slabinou experimentu je totiž fakt, že nepracoval s náhodně vybranými pacienty, z nichž někteří by místo aspirinu užívali placebo.