reklama

Na Zlínsku se chce očkovat jen třetina personálu krajských nemocnic. Selhává osvěta?

Zdravotníci ve Zlínském kraji čelili asi největšímu náporu pandemie, když jako první museli převážet pacienty do jiných nemocnic po republice. Jenže naočkovat proti koronaviru se tam zatím chce jen asi třetina zaměstnanců krajských nemocnic. Počty covid pozitivních pacientů přitom rychle rostou: Jen ve čtyřech zařízeních pod správou kraje leží aktuálně 415 nakažených.

reklama

„Počkám, až co kolegové,“ často říkají zlínští zdravotníci. Podle odborářů s očkováním zatím váhají. „Já jsem ze začátku také váhala. Říkala jsem si, že vakcína není dostatečně vyzkoušená, že vznikla za krátkou dobu, v tom vidím selhání vlády. Osvěta měla probíhat už delší dobu,“ upozornila zdravotní sestra Martina Hvozdenská.

Podle mluvčího krajských nemocnic v první fázi projevila o očkování zájem zhruba třetina zaměstnanců z pěti tisíc. „To jsou ale všichni zaměstnanci, nejen zdravotníci,“ podotkl Egon Harvrlant, mluvčí Nemocnic Zlínského kraje.

Znovu převáží pacienty do jiných nemocnic

Mezi prvními naočkovanými zdravotníky však byla vrchní sestra zlínského ARO Tereza Koníčková, která je denně v kontaktu s covid pacienty v nejtěžším stavu. „Rozhodnutí bylo rychlé, chtěla jsem se jednoznačně očkovat, protože jsem v kontaktu s covidovými pacienty. Mám strach, abych se nenakazila já, nebo nenakazila své příbuzné, protože to není jen obyčejná chřipka. Po očkování se cítím dobře, nemám žádný problém,“ řekla CNN Prima NEWS Koníčková.

Mluvčí nemocnic dodal, že osvětu mezi zdravotníky už dělali. „Takže informace mají, mohou se svobodně rozhodnout. Předpokládáme, že zájem o očkování poroste,“ uvedl Harvrlant.

Počty covid pozitivních pacientů v nemocnicích na Zlínsku mezitím rychle rostou. Kapacity nemocnic v Kroměříži či Vsetíně už jsou v tuto chvíli prakticky naplněné a znovu začínají převozy pacientů do větších nemocnic.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
reklama
reklama
Zavalitý pivot drtí soupeřovy obrany. Mvumbi z Konga je senzací házenkářského MS

Sport

Domácí zpravodajství

Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Další články
reklama
reklama