Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) má v plánu rozvolňovat podobným stylem jako Portugalsko, které už proces zahájilo. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že Česko první kroky udělá 12. dubna. Co a hlavně kdy by se podle tohoto plánu v následujících týdnech mělo začít otevírat?
Hamáček v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že jisté rozvolnění opatření začne 12. dubna, kdy by se měly zvednout okresní uzávěry. „Padne plošný zákaz cestování mezi okresy, tedy i se všemi zákazy cest na chalupu atd. A také skončí noční zákaz vycházení,“ sdělil ministr.
Rozvolňovat začneme od 12. dubna, řekl Hamáček. Která opatření se mají změnit?
Rozvolňovat se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) začne po 12. dubnu, uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Nastínil také, kterých opatření by se to mělo týkat. Varoval však před jejich nedodržováním, zejména pak nenošením roušek na veřejnosti. Jinak bychom prý mohli mít zaděláno na pátou vlnu pandemie.
Za vzor pro rozvolnění považuje Hamáček Portugalsko. „Myslím si, že jestli máme mít jasný přehled, stačí se podívat na postup v Portugalsku, kde šli v nějakých čtrnáctidenních cyklech a postupně rozvolňovali,“ pronesl.
V Portugalsku přišlo jako první na řadu zrušení plošných opatření a také návrat dětí do škol. „Takže nejdřív plošná opatření a školy, potom mohou přijít obchody, služby, zahrádky v restauracích a postupně se to bude uvolňovat,“ dodal Hamáček pro Právo.
Pokud bude Česko postupovat podobně jako Portugalsko, pak zemi čeká následující postup:
Přednost má návrat nejmenších dětí do škol a školek
První vlnu rozvolnění má Portugalsko již za sebou. Kromě zrušení plošných opatření se již 15. března do škol vrátily děti až do čtvrtých ročníků základních škol a také do školek. Kromě toho se otevřely například knihovny, knihkupectví či kadeřnictví a kosmetické salony.
První české rozvolnění má podle Hamáčka připadnout na 12. dubna. S portugalským rozvolněním má společné právě návraty dětí do škol. Naopak o otevření kadeřnictví či knihoven není úplně jasno.
Muzea, galerie a posilovny
Portugalsko počítá s druhou vlnou rozvolnění tři týdny po první, tedy 5. dubna. Do základních škol by se měly vrátit děti z pátých a šestých ročníků. Otevřít by se měla muzea či galerie, ale také posilovny a další vnitřní sportoviště, byť zatím bez skupinových cvičení. Uvolnit by se měl rovněž stánkový prodej, ale nikoliv jídla.
Český scénář má mít dle Hamáčkových slov interval pouze dvoutýdenní. Pokud by se postupovalo po vzoru Portugalska, tak by se tedy již 26. dubna mohly otevřely právě galerie, muzea a fitcentra. Zároveň by se nejspíš mohlo počítat s otevřením kosmetických salonů a knihoven.
Restaurace, obchody a kina
Další vlna rozvolnění by v Portugalsku měla nastat 19. dubna. To by se měly otevřít restaurace, ale zatím by u jednoho stolu mohli sedět maximálně čtyři lidé, v případě venkovního sezení pak šest. Ve všední dny by restaurace mohly mít otevřeno až do 22:00. Kromě toho se ve třetí vlně portugalského rozvolnění počítá s návratem všech dětí do škol. Kromě základních škol by měly být otevřeny také střední školy i univerzity. Uvolnění opatření se má týkat také obchodů a nákupních center, stejně tak kin či divadel. Konat by se mohly svatby, ale pouze s malým množstvím hostů. To samé platí i pro křtiny.
V případě dodržení portugalského scénáře by se v Česku mohla opatření do takovéto míry rozvolnit 10. května. V toto datum by se všichni žáci a studenti vrátili do škol, alespoň v omezeném fungování by otevřely restaurace a lidé by si rovněž mohli zajít do divadel či kin.
Koncerty a sport bez omezení
Zatím poslední naplánovanou vlnu rozvolnění Portugalci avizují na 3. května. To by se mělo zvýšit množství lidí na svatbách a křtinách, ale stále by zůstal omezený počet hostů. V restauracích by mohlo u jednoho stolu sedět šest lidí, na venkovních terasách pak i deset. S naprostým uvolněním se počítá u sportovních aktivit. Konat by se měly také různé akce jako koncerty, byť s omezenou kapacitou.
Kompletní rozvolnění sportu a pořádání koncertů by podle českého harmonogramu mohlo nastat 24. května.