Rozvolňovat se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) začne po 12. dubnu, uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Nastínil také, kterých opatření by se to mělo týkat. Varoval však před jejich nedodržováním, zejména pak nenošením roušek na veřejnosti. Jinak bychom prý mohli mít zaděláno na pátou vlnu pandemie.
„Pokud se budou lidé dál pohybovat ve skupinách a bude to vypadat jako v pražských Riegrových sadech nebo na náplavce, bude se to stoprocentně šířit,“ řekl Hamáček v rozhovoru. „Pak máme zaděláno na pátou vlnu.“
Právě značné shlukování lidí na určitých místech v Praze bylo tématem posledních dní. „Jsem přesvědčen, že problém se týká hlavně parků a lokalit v centru a že se v Praze dá najít místo, kde nebude hlava na hlavě. Takže radím využít zdroje z magistrátu a vydržet ještě do 12. dubna, odkdy se zvednou okresní uzávěry,“ sdělil vicepremiér.
Jaký je plán rozvolňování
Změny nás mají čekat od pondělí za týden. „Jak to vidím i po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, jsem přesvědčen, že pokud se něco zásadního nezmění a nezhorší, vláda už nebude žádat o prodloužení nouzového stavu a od 12. dubna padnou plošná opatření,“ vysvětlil.
Buďme jako Portugalci, motivuje Čechy Hamáček. Na jihu Evropy se už rozvolňuje
Buďme jako Portugalsko, prohlásil na tiskové konferenci vicepremiér české vlády Jan Hamáček (ČSSD). Portugalci měli v polovině ledna nejhorší situaci na světě, následně ale zabral tvrdý lockdown a začíná se postupně otevírat. Na 19. dubna je dokonce plánované otevření restaurací. Hamáček tak chtěl motivovat lidi, aby ještě vydrželi a nastavená opatření v Česku stále dodržovali.
Hamáček dále nastínil, jak by mohlo postupné rozvolňování vypadat. „Padne plošný zákaz cestování mezi okresy, tedy i se všemi zákazy cest na chalupu atd. A také skončí noční zákaz vycházení,“ sdělil.
Změna by se však netýkala často diskutovaného zákazu pití alkoholu na veřejnosti. „Ano, předpokládám, že ten asi zůstane,“ řekl. „Smyslem je, aby se lidé neshlukovali u výdejních okének, což se víceméně podařilo. A jestli někdo pije, pije většinou někde v parku a tam jsou lidé rozprostření. Samozřejmě je to špatně, ale cíl to splnilo,“ konstatoval.
A jakou zemi nyní považuje za vhodný vzor? „Myslím si, že jestli máme mít jasný přehled, stačí se podívat na postup v Portugalsku, kde šli v nějakých čtrnáctidenních cyklech a postupně rozvolňovali. Takže nejdřív plošná opatření a školy, potom mohou přijít obchody, služby, zahrádky v restauracích a postupně se to bude uvolňovat,“ uvedl.