Je na čase opět omezit vzájemný kontakt mezi lidmi, shodují se epidemiolog Roman Prymula a evoluční biolog Jaroslav Flegr. Namístě je podle nich to, aby se lidé nejméně na měsíc vzdali oslav a bujarého veselí. Flegr tvrdí, že by se každý Čech měl dokonce scházet maximálně s šesti cizími lidmi a pokud se v těchto dnech neomezíme, hrozí, že za čtrnáct dnů bude 10 tisíc nakažených denně a nemocnice nebudou mít dost kapacit pro vážné případy.
„To, co je teď, mělo platit v srpnu. Už ani roušky ve všech vnitřních prostorech ani venku nepomůžou. Lidé si tady stále podávají ruce a poplácávají se. Musíme fyzické kontakty prostě omezit na naprosté minimum. Já bych byl opatrný i v rodině,“ prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima NEWS evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.
Česko by se mělo inspirovat ve Velké Británii, kde je omezen počet lidí, kteří se mohou scházet, na šest.
„To, co udělali v Anglii, maximálně 6 cizích lidí, by se mělo zavést teď u nás. Vypadá to drasticky, ale my se nesmíme připravovat na to, co bylo před 14 dny, ale musíme se připravit na to, co bude za týden,“ pokračoval Flegr.
Podobné návrhy představil v neděli i epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula. „Naprosto dominuje vzdušný přenos. Apeloval bych na všechny, aby se zhruba na dobu jednoho měsíce vyhnuli oslavám. Jinak budeme křivku snižovat těžce,“ prohlásil Prymula. Rizikové je podle něj ale třeba i zpívání.
Prymula zároveň potvrdil, že Česko už se nachází ve druhé vlně nákazy koronavirem. Pokud se v těchto dnech neomezíme, hrozí podle něj do konce října zahlcení nemocnic pacienty pozitivními na nemoc COVID-19.
Nákaza koronavirem se v Česku poprvé objevila letos 1. března. O dvanáct dnů později vláda vyhlásila nouzový stav a postupně omezovala pohyb Čechů v zemi. V nejkrizovější době byly až na výjimky uzavřené hranice, nařízený zákaz setkávání i mezi širší rodinou a lidé se museli pohybovat pouze v nejbližším okolí svého bydliště. Venku se mohlo chodit pouze ve dvojicích nebo s rodinou.
Zároveň došlo k tzv. zastavení ekonomiky. Většina podniků uzavřela provozy a lidé zůstali doma, nezřídka došlo i k propouštění. To by se podle odborníků už nemělo opakovat, ale omezení pohybu jednotlivců se zřejmě údajně nevyhneme.