Prymula: Pokud přijde druhá vlna nákazy, tak pravděpodobně při rozvolňování

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula

Čeká nás druhá vlna pandemie

V rozhovoru pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že pokud se druhá vlna nákazy koronavirem vrátí, tak pravděpodobně při rozvolňování stávajících opatřeních, nebo na podzim. Podle něj ale Česká republika nevykazuje signály možného návratu nákazy: „Celková situace je velmi klidná a trend je klesající.“

Prymula potvrdil, že druhé vlny bývají poměrně časté. „Doopravdy záleží, o jakou pandemii se jedná. U těch chřipkových byly druhé vlny prakticky pravidlem,“ řekl v pořadu Nový den Prymula.

S určitostí se ale nedá říci, jaký je časový úsek mezi jednotlivými pandemickými vlnami. „Pokud je virus opravdu nový a populace se s ním nesetkala, tak se pandemická vlna může lišit podle toho, na jaké polokouli je,“ vysvětloval náměstek. Podle něj to může být otázka i jednoho roku, ale záleží na konkrétní situace.

Nákazy v minulosti nepostihly celou populaci, a tak se vracely v následující sezóně. „Domnívám se, že dominantním faktorem bude to, že budeme rozvolňovat jednotlivá opatření. Poté zde bude větší pravděpodobnost, že se virus znovu začne šířit,“ uvedl Prymula.

S chytrou karanténou pomůže aplikace eRouška a velké call centrum

Do projektu chytré karantény, který ministerstvo zdravotnictví testovalo od začátku dubna a celoplošně spustilo 1. května, se zapojí lidé i pomocí mobilní aplikace eRouška nebo sdílením polohy v aplikaci Mapy.cz. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že k projektu vznikne i velké call centrum. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se strategie boje s koronavirem změní z plošných opatření na lokální zásahy.

V některých případech se může prý podle Prymuly stát, že se nepodaří situaci úplně korigovat opatřeními a může vzniknou druhá vlna. „Dokladem toho jsou už některé země, které druhou vlnu mají už v tuto chvíli,“ doplnil.

Hlavními faktory, kterými se bude podle Prymuly Česko řídit, jsou schopnost zasáhnou na místech, kde se virus vyskytne, a dostatek ochranných pomůcek. „Centrálně už nebude docházet k masivním nákupům, na druhou stranu jsou připraveny zásoby, které by měly být na jeden a půl až dva měsíce,“ dodal Prymula.

Tagy: