reklama

Prymula: Pokud přijde druhá vlna nákazy, tak pravděpodobně při rozvolňování

V rozhovoru pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že pokud se druhá vlna nákazy koronavirem vrátí, tak pravděpodobně při rozvolňování stávajících opatřeních, nebo na podzim. Podle něj ale Česká republika nevykazuje signály možného návratu nákazy: „Celková situace je velmi klidná a trend je klesající.“

reklama

Prymula potvrdil, že druhé vlny bývají poměrně časté. „Doopravdy záleží, o jakou pandemii se jedná. U těch chřipkových byly druhé vlny prakticky pravidlem,“ řekl v pořadu Nový den Prymula.

S určitostí se ale nedá říci, jaký je časový úsek mezi jednotlivými pandemickými vlnami. „Pokud je virus opravdu nový a populace se s ním nesetkala, tak se pandemická vlna může lišit podle toho, na jaké polokouli je,“ vysvětloval náměstek. Podle něj to může být otázka i jednoho roku, ale záleží na konkrétní situace.

Nákazy v minulosti nepostihly celou populaci, a tak se vracely v následující sezóně. „Domnívám se, že dominantním faktorem bude to, že budeme rozvolňovat jednotlivá opatření. Poté zde bude větší pravděpodobnost, že se virus znovu začne šířit,“ uvedl Prymula.

K tématu

V některých případech se může prý podle Prymuly stát, že se nepodaří situaci úplně korigovat opatřeními a může vzniknou druhá vlna. „Dokladem toho jsou už některé země, které druhou vlnu mají už v tuto chvíli,“ doplnil.

Hlavními faktory, kterými se bude podle Prymuly Česko řídit, jsou schopnost zasáhnou na místech, kde se virus vyskytne, a dostatek ochranných pomůcek. „Centrálně už nebude docházet k masivním nákupům, na druhou stranu jsou připraveny zásoby, které by měly být na jeden a půl až dva měsíce,“ dodal Prymula.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama