reklama

Prymula: Pokud přijde druhá vlna nákazy, tak pravděpodobně při rozvolňování

V rozhovoru pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že pokud se druhá vlna nákazy koronavirem vrátí, tak pravděpodobně při rozvolňování stávajících opatřeních, nebo na podzim. Podle něj ale Česká republika nevykazuje signály možného návratu nákazy: „Celková situace je velmi klidná a trend je klesající.“

reklama

Prymula potvrdil, že druhé vlny bývají poměrně časté. „Doopravdy záleží, o jakou pandemii se jedná. U těch chřipkových byly druhé vlny prakticky pravidlem,“ řekl v pořadu Nový den Prymula.

S určitostí se ale nedá říci, jaký je časový úsek mezi jednotlivými pandemickými vlnami. „Pokud je virus opravdu nový a populace se s ním nesetkala, tak se pandemická vlna může lišit podle toho, na jaké polokouli je,“ vysvětloval náměstek. Podle něj to může být otázka i jednoho roku, ale záleží na konkrétní situace.

Nákazy v minulosti nepostihly celou populaci, a tak se vracely v následující sezóně. „Domnívám se, že dominantním faktorem bude to, že budeme rozvolňovat jednotlivá opatření. Poté zde bude větší pravděpodobnost, že se virus znovu začne šířit,“ uvedl Prymula.

K tématu

V některých případech se může prý podle Prymuly stát, že se nepodaří situaci úplně korigovat opatřeními a může vzniknou druhá vlna. „Dokladem toho jsou už některé země, které druhou vlnu mají už v tuto chvíli,“ doplnil.

Hlavními faktory, kterými se bude podle Prymuly Česko řídit, jsou schopnost zasáhnou na místech, kde se virus vyskytne, a dostatek ochranných pomůcek. „Centrálně už nebude docházet k masivním nákupům, na druhou stranu jsou připraveny zásoby, které by měly být na jeden a půl až dva měsíce,“ dodal Prymula.

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama