reklama

Prymula: Pokud přijde druhá vlna nákazy, tak pravděpodobně při rozvolňování

V rozhovoru pro pořad Nový den na CNN Prima NEWS náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že pokud se druhá vlna nákazy koronavirem vrátí, tak pravděpodobně při rozvolňování stávajících opatřeních, nebo na podzim. Podle něj ale Česká republika nevykazuje signály možného návratu nákazy: „Celková situace je velmi klidná a trend je klesající.“

reklama

Prymula potvrdil, že druhé vlny bývají poměrně časté. „Doopravdy záleží, o jakou pandemii se jedná. U těch chřipkových byly druhé vlny prakticky pravidlem,“ řekl v pořadu Nový den Prymula.

S určitostí se ale nedá říci, jaký je časový úsek mezi jednotlivými pandemickými vlnami. „Pokud je virus opravdu nový a populace se s ním nesetkala, tak se pandemická vlna může lišit podle toho, na jaké polokouli je,“ vysvětloval náměstek. Podle něj to může být otázka i jednoho roku, ale záleží na konkrétní situace.

Nákazy v minulosti nepostihly celou populaci, a tak se vracely v následující sezóně. „Domnívám se, že dominantním faktorem bude to, že budeme rozvolňovat jednotlivá opatření. Poté zde bude větší pravděpodobnost, že se virus znovu začne šířit,“ uvedl Prymula.

K tématu

V některých případech se může prý podle Prymuly stát, že se nepodaří situaci úplně korigovat opatřeními a může vzniknou druhá vlna. „Dokladem toho jsou už některé země, které druhou vlnu mají už v tuto chvíli,“ doplnil.

Hlavními faktory, kterými se bude podle Prymuly Česko řídit, jsou schopnost zasáhnou na místech, kde se virus vyskytne, a dostatek ochranných pomůcek. „Centrálně už nebude docházet k masivním nákupům, na druhou stranu jsou připraveny zásoby, které by měly být na jeden a půl až dva měsíce,“ dodal Prymula.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama