Odstřižení ruského plynu? Energie výrazně zdraží. O dopadech kolují nepravdy, varuje expert

Cena plynu v zimě roste

Přes Ukrajinu neproudí plyn

Po uzavření tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu se mohou české domácnosti připravit na zdražování. Ruský plyn byl totiž dlouhodobě levný a obchodníci teď budou nakupovat dražší alternativy. Koncový zákazník to pozná zejména v příštím roce. Lidé, kteří odebírají plyn ve spotových tarifech, to mohou vidět už nyní. Některé rodiny mohou čekat roční výdaje v tisících korun.

Po odstřižení Evropy od ruského plynu zaznívalo od vládních politiků, že nedostatek plynu nehrozí a problémy zaznamenají pouze na Slovensku. I když bude plynu dostatek a nehrozí vyčerpání rezerv ze zásobníků, tak uzavření ruského plynu domácnosti ve svých rozpočtech pocítí.

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Kupka: Nechci návrat komunistů. Jejich ideály přinesly smrt mnoha lidí, nezměnily se

Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor tvrdí, že u dodavatelů se cena plynu změní k horšímu zejména v příštím roce. „Je zcela logické, že když z trhu zmizí plyn v objemu 15 miliard metrů krychlových za rok, což je zhruba dvojnásobek české spotřeby, tak se to projevit musí. Udivuje mě, že zaznívají hlasy, že na to doplatí jenom Slovensko. To vůbec není pravda a také to není fér,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

A jak to bude vypadat konkrétně? Pokud se cena komodity zvýší o desetinu, jak je tomu nyní patrné na energetické burze PXE, pro koncového spotřebitele se zvýší o 7,5 procenta. Při spotřebě okolo 32 MWh to může činit čtyři až pět tisíc korun. Takto vysoká spotřeba bude patrná zejména u rodinných domů, které plyn používají k topení i vaření.

V případě lidí, kteří mají spotové tarify či měsíční fixace, se zdražení projeví prakticky okamžitě. A nejedná se o zanedbatelné množství. Podle Gavora je na trhu zhruba sto tisíc zákazníků s těmito tarify.

Na velkoobchodním trhu dochází meziročně ke zvýšení ceny plynu o 51 procent. Zatímco v loňském lednu byl plyn za 1 MWh 31,5 eura, letos je to už 47,7 eura. Velký nárůst je pak patrný od poloviny prosince.

Podle Gavora je ale současný cenový skok důsledkem zásahu v podobě uzavření ruského plynu. „Vůbec ale nevylučuji, že to může být jediný faktor. Naopak může být teplé počasí nebo se objeví nějaká krize v Číně. Ceny samozřejmě klesnout mohou. Uzavření ruského plynu je ale trvalým faktorem. Rusové byli na nejlevnějším konci a mohli cenu stlačit co nejníž. To nyní neplatí a je logické, že plyn dovážený například ze Spojených států bude obsahovat vyšší náklady,“ řekl Gavor.

Plynové zásoby se od listopadu tenčí

Česká republika má nyní naplněné plynové zásobníky ze 64 procent. Ještě v listopadu to ale bylo 92 procent. Na vině je příchod topné sezóny a zimní počasí. Česká republika si ale na nedostatek plynu nemůže stěžovat. Stálým problémem je ovšem vysoká cena této komodity.

Zásobníky nejsou jedinou garancí dostatku plynu. Pouze umožňují překonat okamžitý nedostatek plynu s bezprostředně navýšenou poptávkou. Zásobníky jsou vyrovnávací a jsou součástí potrubních systémů, které si Česká republika pořídila v posledních letech během posílení bezpečnosti státu. Více píšeme zde.

Tagy:
Slovensko Evropa ceny Ukrajina ekonomika Česko USA Čína Jiří Gavor komodita produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje ropa a plyn