Plynové rezervy v zásobnících se po uzavření kohoutků tenčí. Jak dlouho mohou Česku stačit?

Zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy může být pro některé státy špatnou zprávou. Rozhodnutí přichází v zimním období, během kterého jsou cena a dodávky plynu velmi citlivé. Spolu s tím se tenčí i zásoby plynu v evropských zásobnících. Česká republika má aktuálně zásoby na zhruba dva zimní měsíce. Zásobníky jsou ale vyrovnávací soustavou a pro státy je nutné si zajistit stálé průtoky plynu.

S příchodem nového roku došlo k zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy. Na to jsou evropské státy připraveny, protože podle unijních pravidel mají mít do začátku listopadu zásobníky na 90 procent kapacity. Od té doby ale zásoby v českých rezervách setrvale klesají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ztratili jsme výsady, které nám umožňovaly bohatnout. Bude hůř, varuje Mojmír Hampl

Podle dat GIE AGSI má Česká republika aktuální naplněnost plynu 65 procent. To je pod průměrem států Evropské unie, který je na 71 procentech. Nejhůře je na tom Nizozemsko s 56 procenty.

V chladném počasí se ale zásoby velmi tenčí. Při nedostatku plynu také roste jeho cena, která je aktuálně na téměř 50 eurech za MWh. V ročním srovnání se jedná o nárůst o 50 procent, protože v loňském lednu byla cena na 33 eurech za MWh. Meziměsíčně cena plynu vzrostla o 6,1 procenta.

Zásobníky ale nejsou jedinou garancí dostatku plynu. Pouze umožňují překonat okamžitý nedostatek plynu s okamžitě navýšenou poptávkou. Zásobníky jsou vyrovnávací a jsou součástí potrubních systémů, které si Česká republika pořídila v posledních letech během posílení bezpečnosti státu.

V současné době by měl plyn v zásobnících v případě nouze stačit na dva měsíce během zimního období. Zvláštní zmocněnec českého ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška však upozorňuje, že do Česka stále proudí plyn z jiných cest. I teď, v zimě, k nám stále teče zemní plyn ze Západu. Zásobníky doplňují dovoz, nejsou jediným zdrojem plynu, uvedl na sociální síti X.

Bartuška také doplnil, že ke 2. lednu měla Česká republika v zásobnících 29,9 TWh plynu a denní čerpání je 0,23 TWh. Podle něj by tedy při současné spotřebě měl stát uzavření plynu z Ruska zvládnout.

Česko loni dovezlo ruský plyn a ropu za desítky miliard korun

V loňském roce se Ruská federace vrátila na hlavní pozici v dodávkách plynu a ropy do České republiky. Ukazují to data Českého statistického úřadu, podle kterého bylo Rusko stále klíčovým obchodním partnerem. Česká republika odebrala jen od ledna do října přes 3 miliony tun ropy a zemního plynu za necelých 43 miliard korun. Až poté se umístilo Norsko, které zajistilo České republice okolo 2,2 milionu tun ropy a zemního plynu za 42,1 miliardy korun.

Na třetím místě skončil Ázerbájdžán, který do Česka letos v uvedeném období dovezl téměř 2,2 milionu tun ropy za 33,3 miliardy korun. Čtvrtým významným dovozcem je Kazachstán, který zajistil 0,85 milionu tun ropy za 12,6 miliardy korun.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vládu děsí duševní zdraví dětí. Roste počet sebevražd i sebepoškozování, chystá velké změny

Tagy:
ropa zima Evropa zemní plyn ekonomika Nový rok Česko Rusko Václav Bartuška produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje ropa a plyn