Prima mazlíček: Příběh Sáry
Představte si, že existují metody „rehabilitace“, díky kterým může vaše ochrnuté zvíře zase chodit? Dornova metoda a osteodynamika to umí. Máme pro vás příběh fenečky Sáry, které tyto metody doslova zachránily život.
Zvířata reagují intenzivněji
Častou příčinou blokády v těle zvířete je náraz, pád, přetížení nadměrným množstvím nevhodného pohybu, chybné zacházení se zvířetem, nevhodné podmínky, na které tělo reaguje obrannou reakcí a vytváří nadměrné napětí v pojivových tkáních a svalech. „Následkem stažených tkání vzniká útlak nervů či míchy, což vyvolá bolest, omezení pohybu či ochrnutí. Mícha a míšní nervy zvířat jsou mnohonásobně citlivější než nervový systém lidí, zvířata tedy reagují mnohem intenzivněji na mechanické dráždění, způsobené napětím ve tkáních a chybnou polohou kostí. Stejným způsobem dochází i k chybné biomechanice kloubů na končetinách,“ popisuje terapeutka Andrea Dunová, která touto metodou nejen léčí, ale i ji vyučuje.
Příběh Sáry
Sára měla vyhřezlou ploténku, což způsobilo ochrnutí. Nemohla se postavit na zadní. Veterinář majitelům doporučil operaci. Na tu bohužel neměli finanční prostředky, a tak se rozhodli problém řešit konzervativně. To ale nezabíralo a Sára stále jen polehávala, byla apatická a přestávala jíst. Majitelé začali přemýšlet, že Sáře život ukončí. V tom zasáhla veterinární sestřička Iva Štrbáňová, která se s majiteli domluvila, že si zkusí vzít Sáru k sobě domů a bude na ni aplikovat Dornovu metodu a osteodynamiku, kterou se naučila od zakladatelky a lektorky těchto technik Andrey Dunové.
Iva nám ukázala, jak terapie probíhaly
Zázrak za týden
„Trvalo nám to přesně týden. V pátek se začala Sára pomalu stavět a v sobotu už obešla dům. Bylo to neuvěřitelné. Měla jsem velkou radost,“ popisuje průběh Iva.
Původní majitelka měla naplánovanou dlouhodobou cestu do zahraničí, a tak se s Ivou domluvily, že Sára zůstane u ní už napořád. Iva je tak páničkou dvou psů, kromě Sáry má ještě třináctiletou Amálku.
Ošetření pomocí obou technik je velmi jemné a pracuje nejen s mechanikou kloubních spojení, ale ve vážnějších případech, jako je výhřez ploténky, zejména s fasciemi (povázky, jsou na povrchu svalů, i v jejich hlubokých vrstvách) ve všech vrstvách, od povrchové až po nejhlubší vrstvu fascie, která chrání nervový systém.
Sára už je u Ivy doma
Spolupráce s veterinářem
Záměrem manuální terapie je odstranění příčiny vzniku problémů, obnovení funkce kloubů a přirozených regeneračních a hojivých procesů organismu. Často proto dokáže Dornova metoda a osteodynamika pomoci i ochrnutým zvířatům. Vždy však záleží na rozsahu poškození a rychlosti pomoci. Vždy spolupracujeme s veterinárními lékaři, kteří jsou ke spolupráci nakloněni, rozumí principu Dornovy metody a neznevažují jej.
Ti zhotoví RTG snímek, případně další podrobná vyšetření. Dle výsledku se volí buď manuální terapie a fyzioterapie, ve vážných případech příslušná léčba proti otoku míchy a zánětu, nebo operace. Zvíře má nařízeno klidový režim s výrazným omezením a kontrolou pohybu. „Důležitá je také psychická podpora majitelů a rady ohledně správného zacházení s ochrnutým zvířetem. Díky vzájemné spolupráci lékařů a terapeutů má ochrnuté zvíře šanci na návrat ke zdraví,“ doplňuje Andrea.