Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.
Finanční podpora by se měla pohybovat okolo 2,5 miliardy korun za rok. Novela, díky níž státní příspěvek zohledňuje současnou vlnu zdražování, už schválily obě parlamentní komory. Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.
„Rozhodli jsme se pro adresnou pomoc i s ohledem na rozpočet,“ zmínil Jurečka na páteční tiskové konferenci. Odpuštění DPH by podle něj nebyla správná forma pomoci, navíc by způsobila výpadek ve státních příjmech výši 30 miliard korun.
Senát schválil vládní novelu upravující příspěvek na bydlení‼️
— Marian Jurečka (@MJureka) January 20, 2022
✅ zvyšujeme částky podpory u příspěvku na bydlení
✅ rozšiřujeme okruh osob, kterým bude možné pomoci
✅ dává vládě operativní možnost v roce 2022 reagovat na případný další růstu cen energií pic.twitter.com/qxn7aUq1o1
Ministerstvo v reakci na zdražování energií rozšířilo okruh lidí, kteří si o podporu mohou zažádat – jmenovitě jde podle Jurečky o osoby v podnájmu, trvale hlášení nájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci.
V nouzových případech se počítá s vyplácením dávky mimořádné okamžité pomoci, na tu ale dosáhnou jen lidé ve vážné životní tísni, kteří nemají prostředky na další úhrady. Úředníci posuzují nejen příjem a majetek samotného žadatele, ale i ostatních členů rodiny.
„Chceme dělat maximum pro pomoc lidem, ale klademe i důraz na komunikaci – aby lidé, kteří doposud nikdy nešli žádat o podporu, se neostýchali,“ pokračoval Jurečka. Pokud by někdo měl problém s úhradou za současných cen energií, měl by využít dostupných nástrojů pomoci, o kterých ministerstvo píše na svém webu.
Máte nárok na příspěvek? Zkuste orientační kalkulačku
Návštěvníci stránek resortu práce a sociálních věcí mimo jiné najdou i novou „orientační kalkulačku“. Díky ní mohou zjistit, zda dosáhnou na státní příspěvek.
Po vyplnění počtu osob v domácnosti, údaji o typu bydlení a výši příjmů v posledních třech měsících si mohou také spočítat případnou částku, kterou by obdrželi.
Dále se na webu nachází i formuláře na žádost o podporu či kontakty na poradní pracoviště ministerstva.