Chcete si v lednu a únoru zajít na beachvolejbal nebo na tenis do nafukovací haly? Připravte se na to, že se buď budete muset výrazně přiobléct, nebo si podstatně připlatit. Na provozovatele areálů totiž dramaticky dopadlo zdražení energií a snaží se hledat cesty, jak úplně nezavřít. Sportovní svazy proto žádají o pomoc i stát.
„Je to dramatické. Náklady na energie dělají 30 procent ceny sportovišť. A když se pětkrát zvýší, nemůže nám to vůbec vyjít. Jsme totálně v mínusu,“ popisuje situaci provozovatel jednoho z největších sportovních areálů Hamr v Praze Jakub Strnad.
Všichni, kdo vyrazí na beach nebo tenis, se proto musí připravit na zhoršené podmínky. „Teplotu jsme srazili na 10 °C na tenise a na beachvolejbale na 14 °C. Je to o pět stupňů méně u obojího a jde ve výsledku o hrozně měkké opatření. Zatím ani nevíme, jak moc to pomůže. První čísla budeme mít až kolem 10. února,“ vysvětluje přijatá opatření Strnad.
Teplo bude, ale zaplaťte si
Areál nabízí variantu i pro ty, kteří z teplotního komfortu slevit nehodlají. Musí si to však zaplatit. „Pro ty, kdo budou chtít, máme tzv. energetický příplatek,“ uvedl Strnad. To v praxi znamená, že pokud za běžnou hodinu zaplatíte na kurtu zhruba 400 korun, vyšší teplota vás bude stát dalších 400 korun.
„Ani to podle mého odhadu nebude stačit. Přitopit lze pouze na tenise, kde je jen jeden nebo maximálně dva kurty,“ vysvětluje Strnad s tím, že v hale na bechvolejbal je více kurtů a není možné, aby se všichni, kdo na nich v jednu chvíli hrají, předem domluvili na vyšší teplotě, tudíž i ceně.
Zdražení vstupného o 10 procent
Dalším opatřením je zdražení jednorázového vstupu o 10 procent. V areálu Hamr také dopoledne sportoviště uzavřeli a co nejvíce se snaží zkrátit návštěvní dobu večer. Podobná opatření přijali i v dalším velkém pražském areálu Beachclub Strahov, kde provozují velkou přetlakovou halu na čtyři kurty i pevnou halu se třemi kurty. I zde snížili teplotu a o 10 procent zvedli cenu.
„Dopadá to na nás fatálně. Měli jsme fixaci cen z roku 2019 a to pro nás znamená, že jsme náhle skočili do cen roku 2022. U plynu tento skok znamená 500 procent nárůstu. V nominální hodnotě se u přetlakové haly blížíme ze 180 tisíc až k milionu ročních nákladů,“ popisuje situaci předseda Beachclubu Strahov Vít Mařík.
U pevné haly podle něj nerostou náklady tak rychle. „Myslím, že cenový nárůst energií znamená soumrak přetlakových hal. Jednoduše na to nebudeme mít dlouhodobě peníze,“ dodal Mařík. Společně se Strnadem se shoduje na tom, že otřes na trhu s energiemi u nich bude mít v nejbližší době několik následků. Zaprvé dojde k dřívějšímu vypouštění hal, a to možná už v březnu. Zároveň cena zůstane vyšší po zbytek roku.
Jak se bude situaci odvíjet po březnu, ale zatím nevědí, čekat budou na nová vyúčtování a snažit se budou získat i pomoc od města či od státu. Na úrovni sportovních svazů už vzniká memorandum směřující na město, aby se situací zabývalo a kritický stav začalo spolu se sportovními svazy řešit.