Současné vzdělávání je příliš zaměřeno na hudbu „bělochů z otrokářského období“ a studenti jiné barvy pleti by kvůli tomu mohli trpět. Myslí si to oxfordští akademici, kteří proto navrhují zásadně změnit učební osnovy na katedře hudby. Ta má více reflektovat nedávné násilné události a hnutí Black Lives Matter. Informuje o tom britský list The Telegraph.
Katedru hudby v Oxfordu čekají pravděpodobně velké změny. Podle profesorů je nynější učební osnova „spoluzodpovědná za doktrínu bílé nadřazenosti“. Soustředí se prý totiž příliš mnoho na „euro-americkou elitní hudbu“. Ta je podle nich ale spjatá s kolonialismem a symbolizuje „bílou hegemonii“, uvádí telegraph.co.uk.
Bylo zakleknutí Floyda vražda? V Minneapolisu začíná proces s policistou Chauvinem
Úvodními prohlášeními začíná proces s bývalým americkým policistou Derekem Chauvinem, který čelí obviněním z vraždy a zabití černocha George Floyda. Floydova smrt spustila masivní protesty v desítkách amerických měst.
Za problematickou považují profesoři zejména „bílou evropskou hudbu“, která byla vytvořena během „otrokářské doby“. Díla takových autorů, jako je Beethoven nebo Mozart, chtějí proto akademici nahradit mezinárodní hudbou. Konkrétně by se mělo jednat například o africkou hudbu či pop music.
Po studentech už by také nebyla vyžadována například znalost hry na klavír. Tyto disciplíny totiž spadají do oblasti „bílé evropské hudby“ a studenti jiné barvy pleti tím údajně mohou trpět. Omezit by se měl současně i důraz na partituru neboli notový zápis skladeb, který je spojený se západní kulturou a stal se mezinárodně uznávaným hudebním jazykem.
Kritika ze strany konzervativců
Navrhované změny mají podle akademiků zvýšit rozmanitost vysokoškolských osnov. „Rada fakulty navrhla provedení těchto změn na základě demonstrací Black Lives Matter,“ píše se v dokumentu, který získal list The Telegraph. Ne všichni jsou ale z navrhovaných změn nadšení. „Mám pro akademiky pochopení, mnoho z nich pravděpodobně nemá žádné znalosti historie. Proč by? Potřebují toho jen více načíst a více se naučit,“ glosoval ironicky návrh konzervativní politik John Hayes pro britský deník Express.