ZPRÁVY PLUS - 21.6. v 10:30
Za neplatná vládní opatření proti koronaviru, která časem zrušil Nejvyšší správní soud, nakonec zaplatí běžní lidé. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Řada lidí totiž kvůli neplatným opatřením musela zavřít své podniky a nyní lze očekávat, že se se státem budou soudit o náhradu škod. Ty ovšem poputují z kapes daňových poplatníků.
Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že konečným plátcem náhrad škod lidem, kteří kvůli neplatným vládním opatřením museli uzavřít své provozovny, budou běžní lidé. „Bohužel to pro daňové poplatníky znamená obrovské riziko s náhradou škod a s arbitráží, které budou po státu požadovány. Zaplatíme je my,“ vysvětlil odborník na zdravotnické právo.
Lidé, na které neplatná opatření tvrdě dopadla, ovšem mají právo požadovat po státu náhradu škody. „Je to jejich právní možnost, protože ta opatření, která je nepochybně zasáhla, byla Nejvyšším správním soudem označena za protizákonná,“ doplnil právník. V případě vzniku škody kvůli protizákonnému postupu státu totiž podnikatelé mají možnost po něm požadovat náhrady.
Problém je také v tom, že vláda by teoreticky i nadále mohla vydávat opatření, která začnou v určitý moment platit, i když by před soudem neprošla. Nějaký čas totiž potrvá, než se k jeho možnému zrušení soudci dostanou. „Vláda se zprotivila soudní moci, ale ani soud nemá žádný nástroj na to, aby vládu donutil nevydávat opatření stále stejně špatně,“ řekl Dostál.
Co odhalí Vojtěchův audit?
Právník ve vysílání CNN Prima NEWS kromě toho uvedl, že je zvědavý na výsledky auditního šetření na resortu zdravotnictví, který zahájil staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO). „Určitě očekávám, že bude popsáno, zda úředníci ministerstva zdravotnictví ze sekce legislativní byli do vydávání opatření tlačeni z jiných míst,“ řekl Dostál s tím, že je otázka, zda byli daní úředníci tlačeni z úřadu vlády, od premiéra Andreje Babiše či od některé z expertních skupin.
Ondřej Dostál Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle jeho slov navíc prý úředníci mnohdy věděli, že jsou opatření vydávána protizákonně, ale když na to upozornili, byli k jejich vydání stejně tlačeni.
Dostál dále řekl, že systém se na pandemii mohl daleko lépe připravit. Dokládá to například české prvenství v nejdéle trvajícím uzavření škol či jednou z největších úmrtností na onemocnění COVID-19 v přepočtu na milion obyvatel.
Policisté dostali manuál
K policistům se čerstvě dostala příručka k tomu, jak mají postupovat proti neustále se měnícím či soudy zrušeným opatřením. Stanovisko policistům doporučuje, aby na místě s lidmi, kteří dané opatření poruší, řešili pouze ty prohřešky, které jsou naprosto nesporné, například povinnost mít zakrytý nos a ústa.
Dostál manuál pro policisty vítá. „Určitě je dobře, že zpřesnění pro policisty i občany je vydáno takto komplexně,“ řekl CNN Prima NEWS právník se specializací na zdravotnické právo. Sám prý vidí daleko větší problém v nepřehlednosti opatření.