
Hotovo, Jankto přešel na druhý břeh Vltavy. Nedávno tvrdil, že by za Spartu nikdy nehrál
První dívka v České republice trpící spinální svalovou atrofií dostala v Thomayerově nemocnici v Praze nejdražší lék na světě. Medikament za více než 50 milionů korun podali třináctiměsíční Lucince a hradila jej zdravotní pojišťovna. Nemoc u holčičky lékaři zjistili začátkem září.
V Česku se s onemocněním každoročně narodí kolem deseti dětí. Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají především nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Diagnóza byla u Lucinky stanovena v jedenáctém měsíci věku.
„Od první chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že je nemocná, tak dostávala injekce do páteře. Díky tomuto léku se injekcím vyhne, a to navždy. Už jí to nikdo nevezme,“ uvedla matka Lucinky. Ta také vzpomínala na chvíli, kdy její dcera dostala nejdražší lék světa Zolgensma.
Dále popsala, jak se dceřin zdravotní stav začal zlepšovat. „Plakala jsem, bylo to krásné, když jí dali infuzi a začalo jí to běžet do tělíčka. Věděla jsem, že už bude dobře. Začala zvedat nožičky, víc se hýbat, to jsme si všimli, že léčba zabírá,“ vyprávěla matka Lucie.
I když její dcera vypadá na první pohled jako zdravé dítě, není na tom stejně jako její vrstevníci. „V tomto věku už děti chodí, jsou samostatné. Já ji musím polohovat v noci, sama se nepřetočí. Je to nemocné miminko, které samo nesedí, nechodí,“ vyjmenovala.
Lucinka je první holčičkou v České republice, která dostala nejdražší lék světa. A ten jí podle primářky zachránil život. „Nesporně. Pro nás všechny by bylo skvělé, kdybychom mohli takový lék podat ještě před vznikem příznaků, to by bylo nejlepší. Potom bychom dětem jako Lucinka mohli slíbit taneční na podpatcích. Velmi pravděpodobně bude určitým způsobem handicapovaná, ale může mít krásný život,“ uvedla primářka oddělení dětské neurologie Thomayerovy nemocnice Klára Brožová.
Ředitel nemocnice je rád, že jde o příběh se šťastným koncem. Podání drahého léku totiž doprovázela přísná pravidla. „Je to velmi složitý proces, který má svá pravidla. I ta cena hovoří za vše, musíme dávat pozor na splnění podmínek během transportu, ale i během aplikace,“ sdělil ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.
Všechny děti ale nemají štěstí jako Lucinka. Například u jiné pacientky, šestiměsíční Barborky, mohlo včasnější odhalení spinální svalové atrofie mnohé změnit. U této zákeřné nemoci je totiž podle lékařů velmi důležitá rychlost odhalení a léčbu je potřeba zahájit co nejdříve. K diagnóze stačí přitom jedna kapka krve.
„V Barborčině případě je poškozené nejen dýchání, ale i svaly. Musíme sledovat, jak je tělíčko okysličené a musí se jí pomoci, aby dýchala. Nejen pohyb je omezený touto nemocí, ale také polykání,“ popsala matka Barborky. Ta by byla za možnost dítě co nejdříve otestovat velmi ráda.
„Kdybychom u Barbory ještě před narozením věděli o této nemoci, dostala by léky co nejdřív. Její život by byl těžší, ale téměř plnohodnotný. Ted bojujeme o všechno,“ dodala matka.
Podle neuroložky Miriam Adamovičové z ambulance pro nervosvalová onemocnění Thomayerovy nemocnice děti nemají dobrou kvalitu života, protože nemoc jim v době léčení poškodí nervový systém, což se léčbou nepodaří zvrátit. „Až se podaří to, že se děti otestují hned po narození, jestli nemoc mají, a hned po narození dostanou léčbu, většina z nich bude mít normální vývoj,“ uvedla neuroložka.
Při včasné léčbě by tak děti podle lékařky nestrávily svůj život na invalidním vozíku nebo dokonce na dýchacím přístroji. V řadě zemí se již na spinální svalovou atrofii testují všechny děti hned po narození.
Vláda vážně zvažuje zavedení takzvané válečné daně, tedy mimořádné daně z neočekávaného zisku. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Rovněž popsal, jak by se tato daň lišila od té sektorové. Opozice má proti válečné dani výhrady. Plán se nepozdává ani hnutí ANO, ani SPD.
Slovenská rafinerie Slovnaft po souhlasu Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitní poplatky za přepravu ropy jižní větví ropovodu Družba. Informoval o tom mluvčí Slovnaftu Anton Molnár. Ukrajina následně potvrdila, že poplatek za tranzit ruské ropy přes své území obdržela. Zmíněná trasa ropovodu vede kromě Slovenska a Maďarska také do České republiky.
Senát schválil evropskou směrnici, která zakazuje výrobu i prodej plastových příborů, talířů, brček i dalších jednorázových plastových výrobků. Norma, pro niž hlasovalo 49 ze 69 přítomných senátorů, nyní poputuje k posouzení prezidentovi Miloši Zemanovi.
Sledujeme on-line
Intenzivní spekulace nyní byly potvrzeny. Fotbalový reprezentant – a odchovanec pražské Slavie – Jakub Jankto míří na roční hostování s opcí ze španělského Getafe do Sparty. Záložník se ocitá na Letné, ačkoliv se nedávno nechal slyšet, že by rudý dres nikdy neoblékl.
Výbava pro školáky koncem srpna rapidně zdraží, varují ekonomové. Podle nich by proto měli rodiče nakoupit sešity, aktovky, přezůvky i cvičební úbory už teď. Rekordně drahá navíc bude podle odborníků i výbava pro prvňáčky. Kolik bude stát a jak na školních pomůckách ušetřit?
Ve středu se lidé mohou těšit na prosluněnou oblohu a teploty, které se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C. Letní počasí nás bude v Česku provázet až do konce týdne, kdy se vrátí úmorné tropy. Ve čtvrtek se však ojediněle mohou objevit i bouřky.
Smrtelnou nehodu motorkáře vyšetřují policisté na Jablonecku. Muž na sportovním stroji havaroval u Železného Brodu, v místě, kde začíná motorkáři velmi oblíbený úsek takzvaných železnobrodských zatáček. V uplynulých letech tam zahynulo už několik lidí, záchranáři sem často vyrážejí k vážným nehodám.
Alena Šeredová se bude vdávat. Její dlouholetý partner Alessandro Nasi, se kterým vychovává dvouletou dcerku Vivienne Charlotte, ji požádal o ruku. Radostnou zprávu oznámila modelka na sociální síti. Šeredová vstoupí do manželského svazku již podruhé. V roce 2011 se provdala za italského brankáře Gianluigiho Buffona, s nímž přivedla na svět dva syny.
Z pražské zoologické zahrady přišla radostná novina. Obavy ze smrtelného sloního viru na čas zastínilo mládě kočkodana Brazzova, které přišlo na svět minulou středu v časných ranních hodinách. Dle chovatelů se mu daří dobře. Připravovaný nový pavilon goril zvaný Rezervace Dja, který bude otevřen již koncem září, tak má svého prvního zde narozeného obyvatele.
V případě energetické krize by neměly nastat černé scénáře. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je vláda připravena i na případ úplného zastavení dodávek ruského plynu. Politik rovněž radil, na čem lidé mohou v současnosti ušetřit. „Když vytápění domu stáhnete o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok,“ zmínil.
Ukrajinci ohlásili další vojenské úspěchy v Doněcké oblasti. Tentokrát se jim u vesnice Krasnopillja povedlo zneškodnit ruský konvoj skládající se z jednoho tanku a čtyř bojových obrněných vozidel. Záběry z útoku, jejichž pravost nelze nezávisle ověřit, kolují po sociálních sítích.
Rusové se vzpamatovávají z explozí na krymské letecké základně Novofedorivka. Kyjev se k útoku nehlásí. Pochlubil se však zničením devíti ruských letadel, jejichž původ má pocházet právě z krymského letiště. Noční ruský útok na Dněpropetrovskou oblast si vyžádal mrtvé i zraněné.
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se znovu pokouší o návrat do vlasti. Do České republiky přišla depeše přímo z Jihoafrické republiky s varováním, že lidé kolem něj budou prosazovat vydání uvězněného podnikatele zpět domů.
Start do života měla Laurinka obzvlášť těžký. Narodila se ve 25. týdnu těhotenství, kdy vážila pouhých 610 gramů. V nemocnici strávila více než pět měsíců, kde bojovala o život. Rodiče se však o malou dívku nezajímají – je postižená. Péče se proto ujala nemocná babička s manželem, kterým není osud bojovnice lhostejný. Veřejnost prosí o pomoc.
Sexuální hrátky, které málem skončily smrtí osmatřicetileté ženy z Chebska. Takový případ objasnili kriminalisté na západě Čech. Z pokusu o vraždu obvinili cizince, který teď čeká ve vazbě na soud.
Že věk je pro někoho opravdu jen číslo, potvrzuje služebně nejstarší lékař pelhřimovské nemocnice. Málokdo by Vladimíru Lemanovi hádal 90 let a z toho neuvěřitelných 65 let obléká bílý plášť.
Dopravní podnik Ostrava (DPO) zaměstnal prvního ukrajinského utečence jako řidiče autobusu. Muž s dlouholetou praxí, který do Česka uprchl před ruskou invazí, nastoupil již na začátku srpna. Po něm by se ještě v létě měli do provozu zapojit i další dva řidiči z Ukrajiny. Podle šéfa dopravního podniku je věc výhodná pro obě strany.
Dramatickou záchrannou akci mají za sebou policisté v Brně. Ti museli co nejdříve najít muže, který si podle svědků podřezal žíly a následně utekl do nedalekého lesa. Právě tam pak hlídka objevila betonovou skruž. Když do ní policisté nahlédli, bylo jim jasné, že musí okamžitě jednat.
I když jsou Piráti a lidovci od prosince součástí vládní pětikoalice, setrvání v kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) jim nebrání v častých hádkách a provokacích ve veřejném prostoru. V jedné z posledních takových přestřelek figurovala senátorka Adéla Šípová (za Piráty) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Spor odstartovalo tvrzení členky horní komory Parlamentu, že převaha žen v hromadné dopravě je prý důkazem pro nutnost většího zastoupení ženského pohlaví v české politice.