Podle čerstvého šetření České národní banky o vývoji úvěrových podmínek bank se ve druhém letošním čtvrtletí rapidně snížila dostupnost půjček. Banky zpřísnily své standardy pro poskytování úvěrů, a to zejména kvůli zhoršenému očekávání budoucího ekonomického vývoje. Bankovní sektor pro třetí čtvrtletí tohoto roku avizuje nárůst očekávaných úvěrových ztrát ve všech částech trhu s půjčkami.
Tuzemské banky ve druhém čtvrtletí zpřísnily úvěrové standardy nefinančním podnikům plošně, v případě půjček pro domácnosti se to dotklo více než sedmdesáti procent trhu, a to zejména v případě úvěrů na bydlení. Situace je nejhorší za poslední čtyři roky. Na tomto opatření se podle výsledků aktuálního šetření Českou národní bankou podepsalo zvýšení vnímání rizik v souvislosti s narušením ekonomické aktivity vyvolaném koronavirovou pandemií.
„Ačkoli Česká národní banka v průběhu druhého čtvrtletí zrušila svá doporučení ohledně příjmových limitů, což podmínky pro poskytování úvěrů domácnostem mírně zlepšilo, celkově převážily další faktory jako vyšší požadavek na zástavu nemovitostí, poměr úvěru a hodnoty nemovitosti (LTV) či uznávání příjmů žadatelů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Podobné okolnosti hrály roli také v případě spotřebitelských úvěrů, kde za zpřísněním standardů stály především horší ekonomické vyhlídky.
Uvolnění regulace trh ignoruje
Útlum zaznamenala také poptávková strana úvěrového trhu. Nefinanční podniky i domácnosti totiž ve druhém čtvrtletí snížily ochotu brát si nové půjčky. U domácností šlo zejména o pokles poptávky po úvěrech na bydlení, u firem pak byl pokles poptávky způsoben především útlumem investic do kapitálového vybavení, ale i fúzí, akvizic nebo restrukturalizací podniků. Na druhé straně banky pocítily zvýšenou potřebu provozního financování, což opět souvisí s výpadkem příjmů firem způsobeným protiepidemickými opatřeními.
Šéfka asociace podnikatelek: Banky ženám nechtějí půjčovat, nevěří jim
Počet podnikatelek neustále roste. Během koronavirové krize ovšem doplatily na to, že vlastní převážně malé a střední firmy, které často nedosáhly na pomoc od státu. Ženy v byznysu se navíc potýkají s genderovou nerovností. „Podnikatelky mají horší přístup k úvěrům, banky jim méně věří,“ tvrdí Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.
A tento trend by měl podle názoru oslovených bank pokračovat i ve třetím čtvrtletí. Poptávka po dlouhodobých úvěrech má klesnout, naopak po těch krátkodobých vzrůst. Zhruba třetina bankovního sektoru je přesvědčena, že se úvěrové standardy budou zpřísňovat i během července, srpna a září. „Data o úvěrových podmínkách jen potvrdila, že dostupnost úvěrů se navzdory nižším úrokovým sazbám a uvolněným doporučením ze strany ČNB zhoršila, a to z titulu opatrnějšího přístupu bank k poskytování úvěrů. To naznačuje, že ani poslední kroky ČNB na poli úvěrů na bydlení nemusí být za současných ekonomických podmínek dostatečnou vzpruhou pro trh s hypotékami. Ten bude nyní hlavně funkcí očekávaného ekonomického vývoje,“ dodal Jakub Seidler.
Šetření úvěrových podmínek bank zachycuje názory bankovních domů na změnu nabídky a poptávky u úvěrů nefinančních podniků a domácností. Nejnovější šetření bylo provedeno v období od 25. května do 9. června 2020. Zúčastnilo se ho 21 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu. Za Českou národní banku šetření provádí tým složený ze zástupců sekce finanční stability a sekce měnové.