Proč dotace stále rostou? ptal se nazlobený Hrnčíř. Podle Kuchaře je nutné rozjet ekonomiku

Poslanci Jan Hrnčíř a Jan Kuchař

360°, Margita Balaštíková, Jan Kuchař, Matěj Ondřej Havel, Jan Hrnčíř, Patrik Eichler, Petr Fischer - 20.11. v 22:26

Když se schvaloval konsolidační balíček, tak Fiala sliboval, že zatočí s dotačním byznysem, ale podnikatelským subjektům dotace stále porostou. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to k navrhovanému rozpočtu řekl poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Podle Jana Kuchaře ze STAN je ale potřeba rozjet českou ekonomiku.

Hrnčíř označil navrhovaný rozpočet za předvolební. „Jsou nadhodnocené příjmy a podhodnocené výdaje,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec, kterému vadí údajné nedodržení slibů. „Bylo slibováno, jak se zatočí s dotačním byznysem a ekonomikou, a přesto ty dotace meziročně výrazně rostou, podnikatelským subjektům se zvýšily o 80 %,“ rozčiloval se Hrnčíř.

ČTĚTE TAKÉ: Jurečka hájí růst platů. Dobré politiky musíme adekvátně zaplatit, někteří jsou i zadarmo drazí

Nicméně uznal, že řada peněz jde správným směrem. „Například neziskovkám, sociální oblasti, sportu nebo mládeži. To je v pořádku, ale u podnikatelů mi to není úplně jasné,“ uvedl poslanec.

Podle Kuchaře se ale musí rozjet česká ekonomika, a to i přes podnikatele. „Celou dobu tvrdíme, že potřebujeme rozhýbat českou ekonomiku, potřebujeme zvednout HDP, abychom začali lépe konsolidovat. Pokud nepodpoříte teď po dvou třech letech opravdové krize podnikatele, tak se v podstatě nerozjedou,“ argumentoval poslanec.

Ekonomové k rozpočtu: Voliči chtějí šetřit, ale ne u sebe. Bojí se vláda politicky krvácet?

Největším problémem v konsolidaci veřejných financí jsou očekávání voličů, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Radim Dohnal s tím, že lidé chtějí, „aby se šetřilo, ale ne u nich“. S tím souhlasil i ekonom Pavel Peterka, podle něhož by hospodářské situaci nejvíce prospělo, kdyby stát zbavil podnikatele byrokratické zátěže. Dohnal také podotkl, že je nutné se zaměřit na investice i za cenu „velkého politického krvácení a opozice na barikádách“.

Nezapomněl si také rýpnout do hnutí SPD. „Já bych docela rád slyšel alespoň jeden návrh z pera SPD nebo ANO. Ale dobře, tak najděte ty peníze, když je chcete používat jinde,“ nechal se slyšet Kuchař.

Výhrady má i prezident

„Měli jste udělat správné podnikatelské prostředí. Tím pádem by se vám ekonomika rozjela. Vy ale děláte pravý opak a mně vadí, že se z těchto vybraných peněz navíc vyrobí ještě schodek, takže zvyšujete výdaje státu, které jste mohli osekat,“ vložila se do diskuze poslankyně Margita Balaštíková (ANO), která si navíc rýpla, že pokud by současná vláda neměla válku na Ukrajině, neměla by se na co vymlouvat.

K rozpočtu má své výhrady i prezident Petr Pavel. Vadí mu výdaje na obnovitelné zdroje či převedení výdajů na platy nepedagogických pracovníků na obce. Postěžoval si i na odhadované příjmy z emisních povolenek. Hlava státu se proto na začátku prosince sejde s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS), aby rozpočet na příští rok projednali.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč o másle nejednáte s řetězci, ptá se Konečná. Politici do cen zasahovat nemají, řekl Zdechovský

Tagy: