ZPRÁVY PLUS, Radim Dohnal, Pavel Peterka - 20.11. v 10:30
Největším problémem v konsolidaci veřejných financí jsou očekávání voličů, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Radim Dohnal s tím, že lidé chtějí, „aby se šetřilo, ale ne u nich“. S tím souhlasil i ekonom Pavel Peterka, podle něhož by hospodářské situaci nejvíce prospělo, kdyby stát zbavil podnikatele byrokratické zátěže. Dohnal také podotkl, že je nutné se zaměřit na investice i za cenu „velkého politického krvácení a opozice na barikádách“.
Podle Peterky nelze vyloučit, že tuzemská ekonomika stále pojede v pomalém tempu. „Povede to k nižšímu výběru daní, což zákonitě vytvoří tlak na větší schodek. Významná část práce, kterou vláda odvedla na konsolidaci státního rozpočtu, proto v jejím posledním roce vymizí,“ podotkl.
K TÉMATU: Prezident Pavel má své výhrady k rozpočtu. V prosinci se sejde s Fialou a Stanjurou
Rovněž zmínil, že stále doznívají dluhy z minulosti. Ty vnímá i Dohnal, podle nějž jsou také špatně nastaveny veřejné finance. „Za největší a těžko řešitelný problém však považuji očekávání voličů. Nejsou ochotni akceptovat jakékoliv zhoršení, jelikož se vždy upnou na nejlepší okamžik ve vývoji ekonomiky,“ poznamenal a dal za příklad hojně diskutovanou cenu másla.
„Voliči chtějí, aby se šetřilo, ale ne na nich. Jenže tím pádem nejde problém řešit nikde. Mám obavu, že na tomto začneme pracovat až ve chvíli, kdy se ocitneme v opravdovém průšvihu,“ řekl v pořadu Zprávy Plus.
Peterka nastínil vlastní řešení: „Aby se hospodářská situace zlepšila, je nezbytné, aby stát ‚nepřekážel‘ byznysu a oprostil podniky, které přináší přidanou hodnotu, od byrokratické zátěže. Zavádění nových projektů nesmí být automaticky spojeno s řadou regulací, které firmy dusí.“
Dohnal připomněl i velkou kapitolu v problematice státní kasy, a to důchody. „Bez výrazného revidování zásluhovosti a rovnosti penzí se nikam nepohneme. Prostor pro investice ve státním rozpočtu bude jinak nadále klesat. Důkazem je i to, že jakmile přijdou evropské peníze, vláda po nich hltavě skočí a použije je na nějaký obskurní program jako třeba ‚Oprav dům po babičce‘. Jiné volné investiční peníze totiž nemá,“ míní.
Podle odborníka je nutné řešit velké výdajové položky. „Bude to samozřejmě politicky velmi krvavé, nepochybuji o tom, že současná opozice bude v plném složení na barikádách. Jenže jinak prostředky na investiční příležitosti nezískáme,“ dodal Dohnal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Odbory kritizují změny v penzích. Starší pracovníci přijdou o možnost dřívějšího důchodu