Rozhodnutí vlády o úlevě vysokoenergetickým firmám je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy „lepší než drátem do oka“. Vláda sice něco dá, ale sousednímu Německu se rovnat nemůže. Dotace přirovnal k dopingu a dodal, že i přestože on sám je jejich odpůrce, uvědomuje si, že v tuto chvíli jiná možnost není. Podobného názoru je i předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka, který dodal, že aktuálně jsme už „dotacemi zapleveleni“.
„Je to jako když běží šest běžců, což jsme my a okolní země, a pět z nich má těžký doping v podobě dotací, zatímco my máme málo dopingu. Jsme tak sice skoro čistí a morálně jsme na tom dobře, ale ten závod prohrajeme,“ konstatoval Kovanda.
ČTĚTE TAKÉ: Stát pomůže firmám, lidem ne. Fialova vláda vyhradila miliardy na boj se zdražováním energií
On sám není podle svých slov fanouškem dotací. „Nicméně pokud bychom je chtěli rušit, což je správné z hlediska vlivu na trh, tak se to musí odehrát na úrovni celé Evropské unie,“ uvedl s tím, že pokud bude Německo podporovat své podniky, měli bychom v rámci konkurence též.
Jediné východisko, jak této situaci zabránit, spatřuje Kovanda v zásahu EU: „Jde už skutečně o věc Bruselu, který by měl být ráznější vůči Berlínu a dbát na to, aby nedocházelo k takové podpoře. Protože to je narušování jednotného trhu.“
Na neférovost dotací upozornil i Baleka: „Pokud někdo dostane dotaci a druhý ne, tak je to špatně,“ zdůraznil.
Zanedbatelná částka
Úlevy se mají týkat především energeticky náročných společností, které by měly bez státní pomoci výrazné problémy. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se proto dohodla se Svazem průmyslu a dopravy a Hospodářskou komorou na uvolnění 3,5 miliardy korun.
Podle Kovandy je však tato částka poměrně zanedbatelná. „A jedná se spíše o gesto vlády, aby mohla říkat, že tady pomáhá,“ sdělil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda brutálně lže, hůře jsme na tom ještě nebyli. Budeme ještě tvrdší opozice