PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Marek Výborný, Karel Havlíček - 10.11. v 11:00
Za vysokými cenami másla je zjevně část velkých mlékáren a prodejců, kteří se snaží zneužít situaci na trhu před Vánocemi. V Partii na CNN Prima NEWS to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle něj vláda nemá nástroje na ovlivňování cen potravin. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) v debatě uvedl, že důvodem vysokých cen jsou mimo jiné drahé energie či výše DPH.
„Opakuje se situace, která je tu každý rok. Potravináři a obchodníci zneužívají situace a výrazně navyšují své obchodní přirážky. Výkupní ceny mléka stouply jen o několik desítek haléřů. Problém není na straně chovatelů a farmářů. Je zjevné, že se situaci snaží zneužít část mlékařů. To jde ruku v ruce s těmi, co máslo prodávají. Problém je u potravinářů a obchodníků. Budu chtít, aby příslušné kontrolní orgány věc prověřily,“ řekl Výborný ve studiu CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka ve studiu o důchodech. ANO nedalo lidem nic, řekl Výborný. Havlíček ho obvinil ze lži
PŘEHLEDNĚ: Máslo letos rekordně zdražuje. Podívejte se, kolik stálo po sametové revoluci
Kvůli větší spotřebě mléka na výrobu letos zdražilo máslo až na 275 korun za kilogram. Suché a teplé letní dny totiž nepřály tučnosti mléka. Na konci osmdesátých let stál kilogram jen 40 korun, přesto si másla dnes můžeme pořídit nesrovnatelně více. Od revoluce totiž vzrostla kupní síla obyvatel.
Zároveň zdůraznil, že vláda nemá nástroje na ovlivňování cen potravin. S tím Havlíček souhlasil. „Není ale pravda, že byste situaci nebyli schopni ovlivnit,“ dodal místopředseda ANO, přičemž upozornil na vysoké ceny energií. Podle Havlíčka jsou dražší zejména krmiva či hnojiva. „Mezi další důvody patří daň z přidané hodnoty, která je vyšší než je v okolních zemích, i obchodní taktika řetězců,“ poznamenal.
Máslo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dále zdražuje. V říjnu stálo 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 koruny za běžnou kostku o 250 gramech. Proti září se cena zvýšila o 11,2 procenta, ve srovnání s loňskem o 34,04 procenta. Letošního maxima dosáhly i ceny mléka, eidamu a vajec.
Potravinářská komora ČR nedávno uvedla, že do cen másla se promítá teplé počasí, kvůli kterému dojnice produkují méně mléka. Je nedostatek mléčného tuku na evropském, ale i světovém trhu, což zvyšuje ceny másla. Roli hraje také rostoucí cena lidské práce, kterou musí výrobci promítat do cen výrobků.
Na druhou část partie se můžete podívat zde: