Nezodpovědné chování je málem stálo život. Řeč je o mladém páru, který se vydal na túru z Ovčárny po hřebeni k přehradě Dlouhé stráně v Jeseníkách. Naprosto však podcenili oblečení. Zcela vysílené je pak zachraňovali členové Horské služby z několika stanic, informují záchranáři v tiskové zprávě a varují před podobným chováním.
Stanice Horské služby na Ovčárně dostala odpoledne z dispečinku hlášení o muži a ženě, kteří jsou silně podchlazeni na nedalekém hřebeni a potřebují pomoc. Záchranáři však neznali danou lokalitu dostatečně podrobně, aby dokázali přesně určit jejich polohu.
Rozcvička, vhodné oblečení i stálé tempo. K běhání v zimě pomůže několik důležitých rad
Česko zažívá běžecký boom. Statisíce Čechů den co den nazují boty, vyladí sportovní úbor a nehledě na počasí vyrazí na svoji libovolně dlouhou trasu. Jenže běhat v zimě není úplně tak jednoduché. Ultramaratonec a propagátor běhu Miloš Škorpil v pořadu Nový den poradil, na co si dát pozor, jak se správně rozcvičit nebo jaké zvolit oblečení.
„Proto jsme dostali telefonní číslo přímo na pána. Ten mi udal, kde přibližně jsou. Z hřebenovky odbočili směrem na Dlouhé stráně přes Františkovu myslivnu,“ popsal situaci mladého páru Ondřej Šimko, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že turisty vyzval, ať se zkusí dostat zpátky na hřeben.
Pomohli jim i skialpinisté
Mladá žena však už byla natolik vysílena a podchlazená, že nebyla schopna pohybu. „Vyrazili jsme tedy na terénní čtyřkolce k nim. Zároveň jsme zapojili i naše kolegy z Karlova a z Červenohorského sedla. Nakonec se podařilo získat přesnou polohu hledaných přes telefon. Museli jsme ale stejně jít sněhem asi 200 metrů od místa, kde jsme nechali naší techniku,“ přiblížil akci Šimko.
Když záchranáři dorazili k mladému páru, bylo hned jasné, co je špatně. Oba dotyční byli naprosto nedostatečně oblečení. „Muž se třásl zimou, měl pouze legíny, přes ně kraťasy, větrovku a na nohou měl tenisky a sněžnice. Neměl ani rukavice. Podobně na tom byla jeho družka, která ležela na zemi zabalená v izolační alu-fólii, kterou dostali od kolemjdoucích skialpinistů, kteří poté pomáhali se zásahem,“ dodal.
Horská služba ihned oblékla dotyčné do teplých bund, ženu záchranáři navíc zabalili ještě do dalších fólií a do hypotermického vaku. Pak následoval transport ke čtyřkolkám a následně předání zdravotníkům ze záchranky.
„Podcenili snad vše. Především zásady bezpečného pohybu v horách, neměli aplikaci Záchranka v mobilech, neseznámili se s aktuálními výstrahami. Tím nejdůležitější však byl fakt, že byli naprosto nedostatečně oblečeni, obuti a vybaveni,“ připomněl nutnost dbát o vlastní bezpečnost Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.