Rozcvička, vhodné oblečení i stálé tempo. K běhání v zimě pomůže několik důležitých rad

Jak správně běhat v zimě?

Česko zažívá běžecký boom. Statisíce Čechů den co den nazují boty, vyladí sportovní úbor a nehledě na počasí vyrazí na svoji libovolně dlouhou trasu. Jenže běhat v zimě není úplně tak jednoduché. Ultramaratonec a propagátor běhu Miloš Škorpil v pořadu Nový den poradil, na co si dát pozor, jak se správně rozcvičit nebo jaké zvolit oblečení.

Když běháme v zimě, je podle Škorpila důležité sledovat počasí, a to třeba i pocitovou teplotu. „Důležité je také tempo. Rozběháme se pomalu, abychom zjistili, zda to neklouže,“ popsal ideální začátek ultramaratonec a propagátor běhu Miloš Škorpil.

Rychlost by pak měla být konstantní. „Běžíme tak, abychom drželi plynulé tempo i z toho důvodu, abychom se i vnitřně ohřívali,“ vysvětlil dále ve vysílání CNN Prima NEWS. K tomu pak pomáhá i vhodné oblečení, on sám ho vrství.

Pozor, ať nezmrznete

„V pondělí máme lehce nad nulou, vzal jsem si proto triko s dlouhým rukávem, mikinu a na to flísovou bundu. Protože fouká vítr, oblékl jsem si i dlouhé elasťáky, na to ještě zateplené šortky. Když vám nastydne zadek, není to nic nepříjemného,“ upozornil Škorpil.

Potřebná je podle něj i náležitá rozcvička. „Doporučuji lifting, abychom zahřáli kotníky a klouby. Potom přidáme ‚nazouvání pantoflí', což je lehké zakopávání. Přidáme ramena, pak už klasické zakopávání. Zakončíme to mobilizací kotníků a kyčlí,“ dodal sportovní nadšenec. Všechny cviky znázornil i ve videu, které můžete vidět v úvodu článku.

V případě, že mrzne, je potřeba myslet i na zimní obutí. Škropil radí nazout speciální podrážky, které lze připnout na boty, nebo zvolit boty s hřeby. Amatérským běžcům by pak poradil, aby jejich běh trval maximálně hodinu.

Tagy: