K náhlému vzplanutí elektrokoloběžky uvnitř domu došlo v Brentu na severozápadě Londýna. Muž nechal o víkendu své vozítko nabíjet v kuchyni. Baterie však začala hořet a oheň se rozšířil po celé místnosti. Záběry zveřejnili místní hasiči se záměrem upozornit na možné nebezpečí, které nabíjení uvnitř místností přináší. V tomto roce evidují desítky podobných případů. O požáru píše web Sky News.
Sedmatřicetiletý Dell Williams si novou elektrokoloběžku pořídil pouhé dva týdny před požárem. V sobotu ji umístil do kuchyně domu, aby doplnil baterii. Tam však bez jeho přítomnosti došlo ke zkratu a stroj během krátké chvíle pohltily plameny. Jak je ze záběrů patrné, stačilo sotva několik vteřin, aby se rozšířily po celé místnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Tragická smrt kvůli elektrokoloběžce. Zemřel dvojnásobný otec, zdrcená exmanželka promluvila
V té době se všichni obyvatelé bytu pohybovali v jiných částech bytu. „Chci hlavně poděkovat Bohu, že jsme se z domu dostali v jednom kuse,“ cituje jeho slova web Sky News. „Jsem nesmírně vděčný, že jsem to přežil. V nemocnici jsem strávil osm hodin, protože jsem se nadýchal kouře,“ svěřil se po incidentu.
„Když jsem se vrátil domů a zjistil, k čemu došlo, otevřelo mi to oči. Byl jsem úplně v šoku. Jsem neskonale rád, že nikdo neutrpěl zranění. Podruhé jsem se narodil. Nemějte elektrokoloběžky uvnitř domu, nabíjejte je venku,“ dodal s varováním z vlastní zkušenosti.
Stává se to často
Zástupce velitele londýnského hasičského sboru Dominic Ellis uvedl, že k tomuto typu požáru vyjíždějí jednotky čím dál častěji. „Video jasně ukazuje, že jakmile se baterie během nabíjení přehřeje a vzplane, oheň se velmi rychle rozšíří do okolí. Může i dojít k zablokování únikových cest. Právě vadná baterie vede k explozi a nekontrolovatelnému šíření ohně,“ řekl k mrazivým záběrům hořícího bytu.
Dodal také, že při přehřívání elektrického zásobníku se do vzduchu může dostat i množství plynů, které mohou být nebezpečné. „Zvlášť bíle a šedě zabarvený kouř je škodlivý. Strmě stoupající počet takových případů by neměl být ignorován,“ upozornil.
Uživatelům elektronických koloběžek a kol se doporučuje, aby nechali baterie před tím, než zapojí stroj do elektrické sítě, vychladnout. Kupovat nabíjecí zařízení by měli od oficiálních či doporučených distributorů, píše web standard.co. Londýnští hasiči také apelují na majitele vozítek, aby v případě, že se je rozhodnou doplnit energii uvnitř, nainstalovali v místnosti vhodné detektory kouře.
Letos vyjížděli tamní hasiči již k 48 případům požáru elektrokol a zasahovali u 12 vzplanutí elektrokoloběžek. Ve středu prohlásil britský ministr dopravy Jesse Norman, že výbuchy strojů s elektronickým pohonem jsou „závažný problém“ a že vláda „se tím intenzivně zabývá“.