Drastický trest za dezerci při povstaleckém útoku: Islámský stát popravil 54 syrských vojáků

Islámský stát (IS) popravil 54 syrských vojáků, kteří dezertovali během povstalecké ofenzivy, která o víkendu vedla k pádu režimu syrského diktátora Bašára al-Asada. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) to v úterý napsala agentura AFP. Před propuknutím sektářského násilí a oživením extremismu v Sýrii v úterý varovala šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Džihádisté podle SOHR syrské vojáky, kteří „utekli během pádu režimu“, zajali v poušti v centrální provincii Homs. Bližší podrobnosti k činu zatím AFP neuvedla.

ČTĚTE TAKÉ: Jak Husák hostil Asada na Pražském hradě ruskou vodkou aneb Syrští přátelé komunistů

Teroristická organizace Islámský stát v minulosti ovládala velkou část Sýrie a Iráku a byla známa krutostí vůči svým odpůrcům. Po pádu Asada, který v čele Sýrie stál 24 let, některé západní země i odborníci opakovaně varovali, aby IS nevyužil mocenského vakua a nezískal znovu na síle.

Šéfka unijní diplomacie Kallasová při slyšení před europoslanci vyzvala mezinárodní společenství, aby pomohlo Sýrii s přechodem k mírovému uspořádání. „Musíme zabránit šíleným scénářům z Iráku, Libye a Afghánistánu,“ uvedla příklady zemí, kde po velkých politických změnách zavládl chaos, násilí nebo extremismus.

Kallasová také uvedla, že pád Asadova režimu znamená ránu pro ruského prezidenta Vladimira Putina a pro Írán. Moskva i Teherán platily za pevné spojence bývalé syrské vlády.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Novým premiérem Sýrie byl jmenován Muhammad Bašír. Měl by přechodně vládnout do března

Tagy:
Vladimir Putin Irák terorismus náboženství politika Írán Sýrie Libye Islámský stát ozbrojený konflikt trestná činnost Syrská observatoř pro lidská práva Kaja Kallasová Homs trestná činnost, právo a spravedlnost konflikt, válka a mír