Zdraží elektřina?
Zdražení energií od příštího roku může způsobit problémy řadě domácností, ohrožený je i český průmysl. Vláda Petra Fialy (ODS) spoléhá na pokles ceny silové elektřiny, která se obchoduje na světových burzách. Pokud by cena klesala, vyrovnala by vrácení poplatku za obnovitelné zdroje energií a vyšší regulační platby. Opoziční hnutí ANO chce kvůli cenám elektřiny svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a blokovat druhé čtení státního rozpočtu.
Ceny energií na velkoobchodních burzách nezaznamenávají velké výkyvy. Přesto je jedním z hlavních témat drahá elektřina, která v příštím roce čeká na zákazníky. Na vině je vrácení poplatku za obnovitelné zdroje energií, které ji zdraží o 599 korun za MWh. Navíc se zvýší cena za distribuci nebo náklady na podpůrné služby.
ČTĚTE TAKÉ: Sedmnáctiletí řidiči? Jsou nevyzrálí a mentor na ně může přenášet zlozvyky, varují autoškoly
Celkově by regulovaná složka měla meziročně vzrůst o 71 procent, což by přineslo zdražení přes 1 400 korun za MWh. Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor před nedávnem pro CNN Prima NEWS uvedl, že jen vrácení poplatku OZE bude cenový šok pro řadu domácností. „Je to citelná suma. Když si vezmeme, že vládní cenový strop je nastaven na šesti tisících korunách a ceny jsou zhruba o tisíc korun nižší, tak se jedná o desetiprocentní navýšení,“ řekl Gavor.
Vedle poplatku by měli zákazníci počítat i se zvýšením platby za distribuci. Ta je také součástí regulované složky elektřiny. Podle Gavora v příštím roce zdraží navzdory tomu, že cena silové elektřiny na burzách klesá.
Ještě větší zvýšení cen čeká na velkoodběratele, tedy firmy a společnosti. Na hladině vysokého napětí vzroste meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. To se nelíbí zástupcům podnikatelů z řad Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory.
„Na předběžných modelových příkladech odhadujeme, že náklady na energie se u některých firem zpracovatelského průmyslu oproti letošnímu roku zdvojnásobí až ztrojnásobí. Takto výrazný růst regulovaných složek cen energií podkope křehký restart tuzemské ekonomiky, ale z dlouhodobého hlediska ohrozí současné pozice českých podniků vůči firmám v ostatních zemích Evropské unie, kde ceny energií budou nižší,“ řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Energie jako politické téma
K cenám elektřiny se v nedělní Partii Terezie Tománkové vyjádřil i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). On sám by se bez poplatků za obnovitelné zdroje obešel. Způsobilo by to ale řadu arbitráží a soudních tahanic. „Já jsem byl připraven takové riziko přijmout a podstoupit. Nezískal jsem pro to ale většinu, to se občas v politice stává. Já jsem názor nezměnil, když ale nemáte většinu, tak to neprosadíte,“ řekl Stanjura.
Šéf státní kasy po vysílání uvedl, že by cena za elektřinu nemusela být tak výrazná. „Vývoj cen energií v příštím roce nelze v tuto chvíli přesně předvídat. Nesdílím ale názor, že kvůli vrácení mechanismu plateb za obnovitelné zdroje energií před rok 2023 (od začátku jsme říkali, že jde jen o dočasné řešení) příští rok dramaticky vyletí ceny energií vzhůru. Naopak si myslím, že vrácení OZE nakonec může vykompenzovat nižší cena silové elektřiny,“ uvedl Stanjura.
Z Partie @CNNPrima: Vývoj cen energií v příštím roce nelze v tuto chvíli přesně předvídat. Nesdílím ale názor, že kvůli vrácení mechanismu plateb za obnovitelné zdroje energií zpět před rok 2023 (od začátku jsme říkali, že jde jen o dočasné řešení) příští rok dramaticky vyletí…
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) October 29, 2023
Na situaci ostře reagoval například bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček z hnutí ANO. Podle něj se jedná o debakl současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN). „Stalo se přesně to, před čím jsem varoval. Proto jsme také navrhovali scénář, který by tomuto vývoji předešel. Neposlouchají, a že to odnesou lidé a firmy, je jim jedno. Takhle se fakt hospodářství nenastartuje,“ uvedl na sociální síti X.