Téměř měsíc po řádění tornáda zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) družicové snímky z momentu, kdy přírodní živel poničil na jižní Moravě stovky domů, způsobil škody až 15 miliard korun a usmrtil šest lidí.
Poloha bouřkového mraku na snímku je oproti reálné poloze posunuta lehce k severovýchodu „Teplota na povrchu přestřelujícího vrcholu (over shooting top, znázorněná červenou barvou) je pod -62 °C, v jeho stínu (na východní straně) kolem -58 °C, a na straně sestupného proudu (na západ od něj znázorněná žlutou barvou) kolem -54 °C,“ popisují snímek meteorologové.
„Čím je přestřelující vrchol vyšší, tím je chladnější a bouřka nebezpečnější, což ovšem neznamená, že musí být doprovázená tornádem,“ vysvětlují.
Pohled z družice na supercelu 24.6.2021. Snímek z družice MSG 4, z období výskytu tornáda na jihu Moravy dne 24. 6. 2021 17:00 UTC (19:00 občanského času).https://t.co/BU4MKp0C3i pic.twitter.com/rxQ4ghAyhE
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 22, 2021
Tornádo a ničivé bouřky se nad jižní Moravou přehnaly ve čtvrtek 24. června večer. Stav nebezpečí schválený vládou bude v zasažených místech trvat do 23. srpna. Do postižených obcí se ihned sjeli dobrovolníci i všechny složky integrovaného záchranného systému včetně armády.
Bouře o rychlosti zhruba 300 kilometrů v hodině si vyžádaly šest životů a desítky zraněných. Poškodily asi 1 200 domů, většinu lze zrekonstruovat. Škody se odhadují mezi 10 a 20 miliardami korun. Část nákladů pokryjí i peníze z veřejných sbírek.