Spotřebitelské ceny se v dubnu oproti březnu snížily o dvě desetiny procenta. Meziroční míra inflace měřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen dosáhla 3,2 procenta. To je sice nižší tempo růstu cen než v březnu, ovšem i tak se inflace nachází nad horní hranicí tolerančního pásma České národní banky.
Dubnovou meziměsíční deflaci způsobily především ceny v dopravě, kde již třetí měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot. Ten aktuálně dosáhl 10,5 procenta, uvedl Český statistický úřad. Šlo tak o největší zlevnění benzínu a nafty během jednoho měsíce v historii měření v České republice, tedy od roku 1993. Dále k poklesu cen přispěl tabák, víno a pivo, které zlevnily o více než tři procenta, lihoviny pak o více než procento.
Meziroční míra inflace sice oproti březnu o dvě desetiny procentního bodu klesla (na 3,2 procenta), avšak nadále zůstala nad třemi procenty, což je stále na horní tříprocentní hranicí tolerančního pásma České národní banky. Ta meziroční inflaci vnímá jako hlavní indikátor pro kormidlování své měnové politiky. Nedá se však očekávat, že by naše centrální banka na aktuální čísla o změně cenové hladiny reagovala, neboť svou politiku cílí s výhledem na dvanáct až osmnáct měsíců. „Centrální bankéře to netrápí i z toho důvodu, že ekonomická krize způsobená šířením koronaviru má značný deflační potenciál,“ řekl CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
Ceny vzhůru táhnou potraviny
Na snížení meziroční inflace měl největší vliv také oddíl dopravy. Ceny pohonných hmot byly v dubnu téměř o sedmnáct procent nižší než před rokem. Nahoru naopak ceny táhly potraviny a nealkoholické nápoje. Ovoce je skoro o čtvrtinu dražší než loni v dubnu, zelenina bezmála o dvanáct procent. Téměř o sedmnáct procent zdražila mouka, o devatenáct procent vepřové maso a skoro o čtrnáct uzeniny. Rostly také ceny bytového vybavení a zařízení pro domácnosti, a to o více než šest procent.
Ovoce, zelenina a další základní druhy potravin zřejmě nezlevní ani v dalším průběhu letošního roku. „Zejména v druhé polovině roku jejich nabídku na trhu ochromí nejen důsledky koronavirové krize, ale také extrémy v povětrnostních podmínkách, jak jsou jarní mrazíky nebo očekávané sucho. Sucho se projeví zřejmě také horší sklizní obilovin a v důsledku citelným růstem cen mouky a pekárenských výrobků,“ doplnil Lukáš Kovanda.