Představy o tom, na jaký důchod se mohou dnešní dvacátníci těšit, se značně liší. Někteří se redakci CNN Prima NEWS svěřili, že věří v penzi okolo 30 tisíc, jiní pochybují, že se důchodu vůbec dožijí. Takřka všichni si však na stáří odkládají peníze bokem. Jsou toho názoru, že se o sebe postarají lépe sami, než když budou spoléhat na stát. Kvůli důchodové reformě, která patrně prodlouží věk odchodu do důchodu, většina z mladých uvažuje o předčasné penzi – na vlastní náklady.
Penzijní spoření, nákupy nemovitostí, zlato, akcie či kryptoměny. Snad všichni mladí, s nimiž redakce CNN Prima NEWS mluvila, uvedli, že si určitým způsobem na stáří peníze odkládají či investují. Najdou se však výjimky.
„Už několik let uvažuji o tom, že si na důchod budu spořit. Doposud jsem však neměla takový výdělek, abych si mohla dovolit měsíčně odkládat peníze stranou. Respektive, peníze si bokem odkládám, ale raději je využiji na dovolenou nebo nečekané výdaje,“ vysvětlovala 27letá Anna redakci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bez reformy vás čeká důchod o 12 tisících, varuje mladé analýza. Experti radí investovat
Další lidé se svěřili, že by si na důchod rádi spořili, ale jsou například v situaci, kdy na odkládání či investování nemají to nejpodstatnější – peníze. „Upřímně si ani nejsem jistá, kolik bych si ideálně měla dávat bokem. Snažím se nepřipouštět si, že bych se mohla jednou dostat do problémů, a věřím, že na tom časem budu finančně lépe, čímž pro mě bude snazší ukrojit na důchod z výplaty,“ řekla 25letá studentka Denisa.
Důchod v 68? Děkujeme, ne
Aktuální debaty o důchodové reformě mladí poměrně vítají, mají však obavy. „Stále se mluví o tom, že se věk odchodu do důchodu bude zvyšovat a vzhledem k inflaci a růstu cen to nejsou ani bůh ví jaké peníze. Děsí mě hlavně skutečnost, že pokud si nenašetřím sama, tak z peněz na důchod rozhodně nevyžiju,“ podotkla Anna. Obdobné vyhlídky děsí i 24letou studentku Denisu.
„Mám velké obavy. Myslím, že už teď je jasné, jak nízké budou mít lidé, kteří celý život pracovali a odváděli daně, důchody. Budeme je mít ještě nižší a ještě v pozdním věku. Všechno je špatně,“ domnívá se. Někteří, jako 29letá Eliška nebo 26letá Lenka na mateřské dovolené, se domnívají, že se důchodu, který by od státu pobírali, ani nedožijí. Podobný názor zastávají zejména ti, kteří si na penzi nešetří – mezi ty však Eliška ani Lenka nepatří.
Právě z tohoto důvodu někteří uvažují o tom, že do důchodu dobrovolně odejdou předčasně a penzi si budou hradit z investic a případné brigády. „Od státu pravděpodobně dostanu důchod minimální nebo žádný. Do penze chci však odejít okolo 55 let,“ mínil 26letý Nikolas, který pracuje pro policii. Již nyní ví, že bude v době seniorského věku pobírat rentu, která bude činit zhruba 23 tisíc, a tak z budoucnosti nemá takové obavy jako jiní.
Obdobný nápad má i Lenka. „Chci se zajistit sama a představa, že bych do důchodu ‚šla‘ v 68 letech mě nijak netrápí. Do penze bych chtěla jít například v 55 letech a mít svůj pasivní příjem,“ podotkla mladá žena na mateřské dovolené. Předčasný odchod do důchodu, než jak budou určovat tabulky, si dokáže představit i 27letý Tomáš: „Odchod do důchodu například v 68 letech si neumím představit. Je tak možné, že bych šel do důchodu předčasně.“
Budeme rádi za tři tisíce
Patrné rozdíly panují i v tom, jakou částku by lidé od státu na stáří rádi pobírali. Rozdíly panují zejména mezi tím, jakou penzi si lidé představují a jakou očekávají. „Nedokážu si představit, jak vysoký budu mít důchod. Určitě to nebude nízké číslo, ale má představa zřejmě není reálná. Myslím si, že budeme rádi za tři tisíce,“ podotkla 24letá Denisa.
Lenka na mateřské dovolené očekává, že její důchod bude činit 15 tisíc, osobně by si však představovala dvojnásobek. „V přepočtu na dnešní dobu si představuji 30 tisíc a věřím tomu, že se stane realitou,“ uvedla. Pokud by měl vlastní bydlení, tak si 28letý policista David představuje minimální penzi ve výši 20 tisíc. Naopak jeho kolega z oboru Nikolas nečeká, že by nějaký starobní důchod měl.
„Rentu od policie budu mít zhruba 23 tisíc, starobní důchod žádný,“ míní. Také 28letý František pracuje ve státním sektoru, konkrétně je členem vězeňské služby v Praze. „Hádám, že důchod bude okolo 20 tisíc, a stane se realitou. Dělám ve státním sektoru a počítám s rentou,“ vysvětlil.
Opačný problém řeší 27letý kuchař Vašek, který o svém důchodu raději představu nemá. „Zřejmě nebudu mít vysokou penzi. Leda, že bych změnil profesi. Mám základní plat a zbytek dostávám takzvaně na ruku, tudíž důchod budu mít minimální. Co si nenašetřím, to mít nebudu,“ uvedl. Skepticky na svou budoucnost nahlíží i Eliška: „Raději o důchodu nemám představu. Realita bude taková, že jestli někdy budu v penzi, rohlík bude za pět set korun.“
Mám strach, že nebudu mít z čeho žít
Při ohlédnutí na předchozí generace se mladí shodují, že se jejich prarodiče měli a mají lépe. „Nyní se senioři mají nejlépe za poslední dobu. Ale neuvědomují si to,“ tvrdí Tomáš. Budoucnost současné generace 20letých vidí policista David černě. „Ti, co jsou nyní v důchodu, se mají lépe než ti, které to čeká. Právě ti mají důchod v nedohlednu, kolikrát ani neví, jestli se ho dožijí. Fyzicky náročná práce v 68 letech? Dobré sci-fi,“ odkazoval na diskuze, které se točily kolem možného vyššího věku odchodu do penze v rámci důchodové reformy.
S tím, že se minulé generace měly lépe, souhlasil i Vašek. Opačný názor zastává Eliška. „Podle současné inflace jsou někteří důchodci pomalu bezdomovci. Tudíž si úplně nemyslím, že by se měli lépe,“ argumentovala. Propast mezi generacemi vidí 27letá Anička. „Babička šla do důchodu ve 45 letech a brala moc hezké peníze. Má spoustu času pro sebe,“ uvedla.
I přes neradostné vyhlídky, kdy ve výsledku pořádně netuší, co je ve stáří čeká, se mladí na důchod vesměs těší. „Rád bych si užíval naspořených peněz a cestoval,“ uvedl své plány Nikolas. František doufá, že se „dočká odpočinku po odpracovaných letech“. „Byť je stáří daleko, tak se na něj těším. Chci zůstat aktivní a pořád hodně cestovat. Především se ale chci věnovat rodině,“ zdůraznila Lenka.
Smíšené pocity při pomyšlení na budoucnost provází Annu. „Na jednu stranu cítím klid, kdy si konečně odpočinu. Na druhou stranu strach, že nebudu mít z čeho žít. Vše stojí a padá na tom, zda si něco našetřím, nebo ne. Spoléhat se na jen na státní podporu rozhodně nebudu,“ podotkla.
U některých mladých se projevují i negativní emoce. „Jsem smutná. Vždy jsem si představovala penzi jako období, kdy si člověk užívá vnoučat, odpočívá, nemá moc starostí a jen tak si užívá na zahradě pod pergolou se sklenkou kvalitního vína. Nyní si myslím, že budu ráda, když se penze dožiju,“ mínila 24letá Denisa.
Ačkoliv se názory různí, většina mladých se shodla na tom, že pouze na stát se spolehnout nedá. Pokud chtějí své představy o budoucnosti naplnit, ví, že si musí spořit „bokem“.